Duży przemyt bursztynu w Medyce. Przestępczy biznes na Ukrainie.[FILM]

20 października 2019

Funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej na polsko- ukraińskim przejściu granicznym w Medyce zatrzymali przemyt bursztynu o wartości około 220 tysięcy złotych. jak się okazało, przewożący bursztyn obywatel Ukrainy, próbował wwieźć aż 26 kilogramów cennego kruszcu.

Bursztyn ukryty był w skrytce w drzwiach samochodu osobowego Renault. Celnicy zatrzymali kontrabandę, a także samochód, który służył do popełnienia przestępstwa. Wobec przemytnika zostało wszczęte postępowanie karne. Ukrainiec ukrywał wwóz bursztynu by uniknąć naliczenia opłat, które wyniosłyby około 50 tys. złotych.

Przemyt bursztynu z Ukrainy to dochodowy interes. Tylko w 2018 roku polscy celnicy zatrzymali ponad 700 kg kamieni bursztynu, które usiłowano wwieźć do Polski.

Jednak według ustaleń telewizji TVN do Polski trafia rocznie 60-80 ton bursztynu rocznie, który następnie przerabiany jest na ozdoby w polskich pracowniach. Gdyby dane TVN-u były prawdziwe, oznaczałoby to, że celnikom udaje się zatrzymać mały procent przemytu.

Za czarnym rynkiem wydobycia i przemytu bursztynu na Ukrainie stoi mafia, która, zdaniem specjalistów, korumpuje lub zastrasza lokalny wymiar sprawiedliwości i policję. Bursztyn na Ukrainie wydobywany jest w nielegalnych odkrywkowych kopalniach, co powoduje dewastację lokalnego środowiska, ponieważ przy wydobyciu używane są motopompy i wycinane są lasy. Skala nielegalnego wydobycia bursztynu jest tak duża, że dochodzi do siłowych starć pomiędzy wydobywającymi kruszec a policją. Film poniżej.

 

zdj.KAS