Dowódca podkarpackiej obrony terytorialnej przedstawił przemyskim radnym proces tworzenia tej formacji

8 maja 2017

Płk dypl. Arkadiusz Mikołajczyk Dowódca 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej podczas kwietniowej sesji Rady Miejskiej przedstawił założenia oraz etap tworzenia Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Do służby w obronie terytorialnej na Podkarpaciu zgłosiło się blisko 5400 ochotników, z czego blisko 1200 osób z wykształceniem wyższym. Obecnie tworzenie brygady jest w drugim etapie. Do tej pory sformowano dowództwo brygady i batalionu w Rzeszowie, a teraz nastąpi tworzenie Batalionu Jarosław i odpowiednio m.in. kompanii dla powiatu jarosławskiego, kompanii dedykowanej dla Miasta Przemyśl oraz kompanii dla powiatu przemyskiego.

Brygada będzie miała swoje dowództwo w określonych miejscach: w Jarosławiu, Sanoku, Dębicy, Nisku, Rzeszowie. Filozofia polega na tym, że w każdym powiecie ziemskim mamy jedną kompanię, która będzie się składała z ponad 140 żołnierzy do dyspozycji i działania w tym rejonie. Jeśli się okaże, że potencjał i chęci ludzi do wstąpienia do brygady OT są znacznie większe, mam zapewnienia i pana ministra i mojego dowódcy, że ten potencjał zostanie wykorzystany. – mówi płk dypl. Arkadiusz Mikołajczyk.

Zgodnie z założeniami tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej kompanie lekkiej piechoty obrony terytorialnej mają znajdować się tylko w powiatach ziemskich, jednak dzięki zaangażowaniu prezydenta miasta Przemyśla Roberta Chomy zostanie utworzona kompania obrony terytorialnej do działań na terenie Miasta Przemyśla.
Brygadę tworzyć będzie 4300 żołnierzy, z czego 10 % będą stanowić żołnierze zawodowi, pozostali to ochotnicy. Na dzień 24 września br. planowana jest przysięga żołnierzy terytorialnej służby wojskowej z kompanii dla Miasta Przemyśla, która prawdopodobnie odbędzie się na przemyskim Rynku.

Anna Fortuna

Fot. Agata Czereba / przemysl.pl