“Dom polski. Meblościanka z pikasami” – autorka Małgorzata Czyńska na Scenie Bunkier

02/02/2018
1296 Views

Na Scenie Bunkier gościła Małgorzata Czyńska, autorka serii wywiadów z polskimi projektantami “Dom polski. Meblościanka z pikasami”.


Małgorzata Czyńska z wykształcenia jest historyczką sztuki, z zawodu dziennikarką. Współpracuje z „Wysokimi Obcasami”, magazynami o wnętrzach, projektowaniu i modzie. Autorka tekstów o sztuce, wywiadów z artystami, portretów, specjalistka od historii mody i dizajnu, kuratorka wystaw. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka książek: “Najpiękniejsze. Kobiety z obrazów”, “Kobro. Skok w przestrzeń”, “Kobiety Witkacego. Harem metafizyczny” oraz wywiadu rzeki z Edwardem Dwurnikiem “Moje Królestwo”.

W książce “Dom polski. Meblościanka z pikasami” zawarła 14 wywiadów z polskimi projektantami.
Z coraz większą świadomością wracam do tego jak wyglądał mój dom rodzinny, nie tylko w tej warstwie materialne, ale i w tej niematerialnej. Dlatego też powstała ta książka. Spotkania z projektantami obiektów i projektantami wnętrz polegały nie tylko na rozmowach o projektowaniu, o ich pracy zawodowej i o tym czym otaczają się we własnych domach, ale właśnie sięgaliśmy do warstwy niematerialnej, czyli co jest dla nich w domu ważne, jak wyglądały ich relacje w domach rodzinnych i jak wyglądają one teraz. – mówiła podczas spotkania z przemyską publicznością Małgorzata Czyńska.
Rozmówcami autorki byli: Tomasz Augustyniak, Beata Bochińska, Marek Cecuła, Basia Dereń-Marzec, Danuta Duszniak, Maja Ganszyniec, Zbigniew Horbowy, Marek Krajewski, Teresa Kruszewska, Boris Kudlička, Hanna Rechowicz, współtwórczynie programu „Standard”: Krystyna Arska-Perepłyś, Viola Damięcka, Agnieszka Putowska-Tomaszewska; Piotr Voelkel, Oskar Zięta.

Małgorzata Czyńska zapytała ich o wygląd polskich domów, o to, jak mieszkaliśmy kiedyś, a jak dziś, jak zmieniają się nasze gusta.
Chciałam się dowiedzieć, jak mieszkają ludzie, których projekty – meble, szkło, porcelana, tkaniny –  trafiają do wielu polskich mieszkań. – dodała autorka.


Inne wiadomości

Wytropi nie tylko papierosy, ale i walutę – pierwszy taki pies na podkarpackiej granicy
Przemyśl - okolice
623 views
Przemyśl - okolice
623 views

Wytropi nie tylko papierosy, ale i walutę – pierwszy taki pies na podkarpackiej granicy

af - 14/08/2018

Od trzech miesięcy z funkcjonariuszami Służby Celno- Skarbowej na podkarpackim odcinku polsko- ukraińskiej granicy pracuje Nuta. Dualna labradorka ma nosa…

Studiuj w Sanoku! Przed Tobą wiele możliwości!
Promowane
499 views
Promowane
499 views

Studiuj w Sanoku! Przed Tobą wiele możliwości!

pg - 13/08/2018

Jeśli zastanawiasz się, jakie studia wybrać, a nie chcesz z różnych względów wyjeżdżać daleko od domu, sanocka PWSZ ma dla…

Przewoził przez granicę nabój do karabinu. Twierdził, że to talizman
Przemyśl
443 views
Przemyśl
443 views

Przewoził przez granicę nabój do karabinu. Twierdził, że to talizman

af - 13/08/2018

Obywatel Ukrainy próbował przewieźć przez granicę nabój do karabinu twierdząc, że to talizman. Z kolei w okolicach Wetliny, strażnicy graniczni…