„Dom polski. Meblościanka z pikasami” – autorka Małgorzata Czyńska na Scenie Bunkier

2 lutego 2018

Na Scenie Bunkier gościła Małgorzata Czyńska, autorka serii wywiadów z polskimi projektantami „Dom polski. Meblościanka z pikasami”.

Małgorzata Czyńska z wykształcenia jest historyczką sztuki, z zawodu dziennikarką. Współpracuje z „Wysokimi Obcasami”, magazynami o wnętrzach, projektowaniu i modzie. Autorka tekstów o sztuce, wywiadów z artystami, portretów, specjalistka od historii mody i dizajnu, kuratorka wystaw. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka książek: „Najpiękniejsze. Kobiety z obrazów”, „Kobro. Skok w przestrzeń”, „Kobiety Witkacego. Harem metafizyczny” oraz wywiadu rzeki z Edwardem Dwurnikiem „Moje Królestwo”.

W książce „Dom polski. Meblościanka z pikasami” zawarła 14 wywiadów z polskimi projektantami.
Z coraz większą świadomością wracam do tego jak wyglądał mój dom rodzinny, nie tylko w tej warstwie materialne, ale i w tej niematerialnej. Dlatego też powstała ta książka. Spotkania z projektantami obiektów i projektantami wnętrz polegały nie tylko na rozmowach o projektowaniu, o ich pracy zawodowej i o tym czym otaczają się we własnych domach, ale właśnie sięgaliśmy do warstwy niematerialnej, czyli co jest dla nich w domu ważne, jak wyglądały ich relacje w domach rodzinnych i jak wyglądają one teraz. – mówiła podczas spotkania z przemyską publicznością Małgorzata Czyńska.
Rozmówcami autorki byli: Tomasz Augustyniak, Beata Bochińska, Marek Cecuła, Basia Dereń-Marzec, Danuta Duszniak, Maja Ganszyniec, Zbigniew Horbowy, Marek Krajewski, Teresa Kruszewska, Boris Kudlička, Hanna Rechowicz, współtwórczynie programu „Standard”: Krystyna Arska-Perepłyś, Viola Damięcka, Agnieszka Putowska-Tomaszewska; Piotr Voelkel, Oskar Zięta.

Małgorzata Czyńska zapytała ich o wygląd polskich domów, o to, jak mieszkaliśmy kiedyś, a jak dziś, jak zmieniają się nasze gusta.
Chciałam się dowiedzieć, jak mieszkają ludzie, których projekty – meble, szkło, porcelana, tkaniny –  trafiają do wielu polskich mieszkań. – dodała autorka.