“Dom polski. Meblościanka z pikasami” – autorka Małgorzata Czyńska na Scenie Bunkier

02/02/2018
645 Views

Na Scenie Bunkier gościła Małgorzata Czyńska, autorka serii wywiadów z polskimi projektantami “Dom polski. Meblościanka z pikasami”.

Małgorzata Czyńska z wykształcenia jest historyczką sztuki, z zawodu dziennikarką. Współpracuje z „Wysokimi Obcasami”, magazynami o wnętrzach, projektowaniu i modzie. Autorka tekstów o sztuce, wywiadów z artystami, portretów, specjalistka od historii mody i dizajnu, kuratorka wystaw. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka książek: “Najpiękniejsze. Kobiety z obrazów”, “Kobro. Skok w przestrzeń”, “Kobiety Witkacego. Harem metafizyczny” oraz wywiadu rzeki z Edwardem Dwurnikiem “Moje Królestwo”.

W książce “Dom polski. Meblościanka z pikasami” zawarła 14 wywiadów z polskimi projektantami.
Z coraz większą świadomością wracam do tego jak wyglądał mój dom rodzinny, nie tylko w tej warstwie materialne, ale i w tej niematerialnej. Dlatego też powstała ta książka. Spotkania z projektantami obiektów i projektantami wnętrz polegały nie tylko na rozmowach o projektowaniu, o ich pracy zawodowej i o tym czym otaczają się we własnych domach, ale właśnie sięgaliśmy do warstwy niematerialnej, czyli co jest dla nich w domu ważne, jak wyglądały ich relacje w domach rodzinnych i jak wyglądają one teraz. – mówiła podczas spotkania z przemyską publicznością Małgorzata Czyńska.
Rozmówcami autorki byli: Tomasz Augustyniak, Beata Bochińska, Marek Cecuła, Basia Dereń-Marzec, Danuta Duszniak, Maja Ganszyniec, Zbigniew Horbowy, Marek Krajewski, Teresa Kruszewska, Boris Kudlička, Hanna Rechowicz, współtwórczynie programu „Standard”: Krystyna Arska-Perepłyś, Viola Damięcka, Agnieszka Putowska-Tomaszewska; Piotr Voelkel, Oskar Zięta.

Małgorzata Czyńska zapytała ich o wygląd polskich domów, o to, jak mieszkaliśmy kiedyś, a jak dziś, jak zmieniają się nasze gusta.
Chciałam się dowiedzieć, jak mieszkają ludzie, których projekty – meble, szkło, porcelana, tkaniny –  trafiają do wielu polskich mieszkań. – dodała autorka.


Inne wiadomości

Przemyscy radni z niepokojem odnoszą się do pogarszających się przemyskich usług medycznych
Wiadomości
969 views
Wiadomości
969 views

Przemyscy radni z niepokojem odnoszą się do pogarszających się przemyskich usług medycznych

af - 21/02/2018

Przemyscy radni przyjęli rezolucję, według której z niepokojem odnoszą się do informacji o pogarszaniu się jakości świadczenia usług medycznych w…

Śliwnica w powiecie przemyskim. Matka zadała 8 ciosów synowi. W rodzinie dochodziło do nieporozumień
Przemyśl
1948 views
Przemyśl
1948 views

Śliwnica w powiecie przemyskim. Matka zadała 8 ciosów synowi. W rodzinie dochodziło do nieporozumień

af - 20/02/2018

Andrea P. zadała synowi 8 ran kłutych. Od początku roku w rodzinie dochodziło do nieporozumień. Do zdarzenia doszło w sobotni…

Chciał przewieźć przez granice pojazdy kupione jako odpad
Przemyśl - okolice
1265 views
Przemyśl - okolice
1265 views

Chciał przewieźć przez granice pojazdy kupione jako odpad

af - 19/02/2018

Obywatel Ukrainy próbował przewieźć przez granicę mercedesy kupione w Stanach Zjednoczonych jako odpad. Łączna wartość pojazdów to 250 tys. zł.…