Cmentarz przy ulicy Obozowej – miejsce wstydu dla miasta

11 sierpnia 2015

Przy ulicy Obozowej w Przemyślu znajduje się cmentarz włoskich i radzieckich jeńców wojennych. Miejsce pochówku, które jest wstydem dla miasta. Kilka dni temu pojawiła się tam zagraniczna delegacja, która chciała złożyć kwiaty. Jednak na próżno szukali chociażby płyty pamiątkowej lub jakiegokolwiek oznakowania, w efekcie czego kwiaty złożono na parkingu.

W latach 1942 – 43 przy ulicy Obozowej w Przemyślu funkcjonował obóz jeniecki, w którym przetrzymywano Włochów i Rosjan. W wyniku panujących tam bardzo złych warunków setki osób zmarły, a innych rozstrzelano podczas likwidacji obozu. W 1962 roku w miejscu tym wzniesiono pomnik ku pamięci pomordowanych. Jednak z czasem obelisk zaczął niszczeć i postanowiono go rozebrać.

W jedynie taki sposób można tu uczcić ofiary niemieckiego oflagu
W jedynie taki sposób można tu uczcić ofiary niemieckiego oflagu

Cmentarz przy Obozowej, to również miejsce, do którego mają trafić szczątki jeńców znalezione w ubiegłym roku w Pikulicach.

Pomimo, że jest to miejsce pochówku, to jednak jego wygląd w niczym tego nie przypomina. Brak oznaczenia, grupki raczące się alkoholem i sterty śmieci. Nic więc dziwnego, że zagraniczna delegacja, która w ubiegłym tygodniu pojawiła się tam z kwiatami miała problem aby zlokalizować cmentarz w efekcie czego kwiaty złożono przy parkingu. Goście odjechali zniesmaczeni. O zajściu tym dowiedzieliśmy się od okolicznych mieszkańców, którzy nie kryli oburzeni, a także wstydu jaki poczuli przy przejezdnych.

A co na to Miasto ? W tym roku będą tam prowadzone dalsze prace porządkowe, zgodnie z umową Radą Pamięci Walki i Męczeństwa, to z nią muszą być prowadzone wszelkie ustalenia na temat cmentarzy wojennych – odpowiada rzecznik prasowy Urzędu Miasta Witold Wołczyk.

Ale czy do zachowania porządku potrzebna jest aż umowa ? A skoro mowa o dalszych pracach, to gdzie efekty poprzednich ?

Cmentarz przy ulicy Obozowej pozostaje kolejnym miejscem, którego Miasto powinno się wstydzić.

Anna Fortuna