Chciał przekroczyć granicę udając Bułgara

1 października 2018

Obywatel Ukrainy chciał przekroczyć granicę udając Bułgara. Mężczyzna posługiwał się podrobionymi dokumentami.

30 września br., przejście graniczne w Korczowej, przekraczał mężczyzna podający się za obywatela Bułgarii. W czasie prowadzonej kontroli granicznej funkcjonariusz SG, dostrzegł pewne nieprawidłowości, postanowił więc wnikliwie zbadać bułgarski paszport. Okazało się, że jest on podrobiony.

Podróżny stanowczo upierał się, że jest to pomyłka i w odpowiedzi wyjął dodatkowo bułgarskie dokumenty – prawo jazdy i dowód osobisty. Dokumenty również zostały zweryfikowane przy użyciu specjalistycznych urządzeń do badania autentyczności. Wszystkie okazały się być fałszywe.

Mężczyznę zatrzymano. Posiadał przy sobie autentyczne ukraińskie dokumenty. Przyznał, że bułgarskie „fałszywki” kupił będąc w Niemczech ponieważ przeterminował pobyt w krajach UE. Dokumenty miały mu ułatwić podróżowanie po Europie. Zgodnie z procedurą, dobrowolnie poddał się karze roku i dwóch miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby dwóch lat. Otrzymał także zobowiązanie powrotowe na Ukrainę.