Chciał dotrzeć do Berlina, zatrzymano go w Jaksmanicach

17 grudnia 2018

W Jaksmanicach patrol SG zatrzymał obywatela Turcji, który nielegalnie przekroczył granicę. Celem wyprawy cudzoziemca był Berlin.

Do zatrzymania cudzoziemca doszło 13 grudnia, w Jaksmanicach. Pomocna przy tym okazała się informacja od jednego z mieszańców tej miejscowości. Na miejsce szybko przyjechali strażnicy graniczni, którzy zatrzymali mężczyznę, a następnie ustalili miejsce nielegalnego przekroczenia przez niego granicy.

28-letni obywatel Turcji posiadał przy sobie paszport oraz dowód osobisty wydane przez władze tego kraju. Swoją podróż z Turcji rozpoczął kilka dni wcześniej. Samolotem przyleciał na Ukrainę, a następnie lokalnymi środkami dotarł w rejon przygraniczny. Był dobrze przygotowany do podróży, miał przy sobie m.in. kilkaset euro. Celem jego wyprawy był Berlin, gdzie na stałe mieszka jego rodzina.

Mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 złotych oraz przekazany na Ukrainę w ramach umowy readmisyjnej.

Dodatkowo, w związku z wpisem do wykazu osób niepożądanych oraz bazy SIS, przez kolejne 3 lata nie będzie mógł wjechać na terytorium państw strefy Schengen.