Celnicy zatrzymali 660 litrów środków ochrony roślin

12 października 2016

660 litrów środków ochrony roślin zatrzymali funkcjonariusze Oddziału Celnego w Korczowej. Substancja przewożona była w samochodzie ciężarowym typu chłodnia.

Na przejściu granicznym w Korczowej celnicy skierowali do prześwietlenia wjeżdżający „na pusto” do Polski samochód ciężarowy typu chłodnia. Kierowca pojazdu 36-letni ob. Ukrainy twierdził, że jedzie do Polski naprawić chłodnię.

Podczas prześwietlenia samochodu urządzeniem RTG, funkcjonariusze stwierdzili, że w 2 zbiornikach pojazdu znajduje się płynna ciecz niewiadomego pochodzenia. W zbiorniku agregatu chłodniczego znajdowało się 210 litrów gęstej cieczy o białym zabarwieniu, natomiast w jednym ze zbiorników na paliwo – 450 litrów.

Celnicy pobrali próbki obydwu cieczy i przekazali je do badań w laboratorium celnym Izby Celnej w Przemyślu, a te wykazały obecność środków ochrony roślin o mocnym działaniu interwencyjnym i zapobiegawczym, mających bardzo toksyczne działanie na organizmy wodne, mogących powodować niekorzystne zmiany w środowisku wodnym. Połknięcie i dostanie się tych związków do organizmu przez drogi oddechowe może grozić nawet śmiercią.

660 litrów cieczy zostało przepompowane we współpracy ze Strażą Pożarną i przetransportowane do wyspecjalizowanej firmy uprawnionej do przechowywania tego typu substancji. Dalsze postępowanie, do którego zatrzymany został także samochód, prowadzi Urząd Celny w Przemyślu.