Celnicy z Korczowej zatrzymali krokodyla

8 marca 2016

Funkcjonariusze Służby Celnej zatrzymali na przejściu granicznym w Korczowej spreparowany okaz krokodyla. Jest to kajman okularowy, objęty ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej CITES.

W minioną sobotę funkcjonariusze Służby Celnej na przejściu granicznym w Korczowej kontrolując wjeżdżający do Polski kursowy autokar relacji Chersoń – Praga, w jednym z bagaży wykryli spreparowany okaz krokodyla. Po dokonaniu identyfikacji przez koordynatora Izby Celnej w Przemyślu ds. CITES okazało się, że zatrzymany okaz to kajman okularowy, chroniony na mocy Konwencji Waszyngtońskiej. Ochronie, zgodnie z tą konwencją podlegają nie tylko żywe zwierzęta i rośliny, ale także ich części lub wykonane z nich produkty.

Właścicielem bagażu okazał się 41-letni mieszkaniec Odessy, który przyznał, że spreparowany gad jest jego własnością i zamierzał go sprzedać w Pradze. Mężczyzna nie posiadał jednak odpowiedniego zezwolenia, na podstawie którego mógłby przewieźć spreparowanego krokodyla przez granicę. Przewóz przez granicę chronionych okazów lub przedmiotów z nich wykonanych , bez tego typu dokumentów stanowi przestępstwo, za które grozi nie tylko konfiskata okazu, ale także kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.