Celnicy w Medyce udaremnili przemyt przedmiotów archeologicznych

11 kwietnia 2017

26 -letni obywatel Ukrainy próbował przewieźć przez granicę 141 przedmiotów o charakterze archeologicznym. Uniemożliwili mu to funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Medyce.

W nocy 5/6 kwietnia br., na przejściu granicznym w Medyce szczegółowo skontrolowano bus na polskich numerach rejestracyjnych, którym podróżowało osiem osób. Podczas szczegółowej rewizji pojazdu, w jednym z bagaży funkcjonariusze wykryli 141 przedmiotów archeologicznych z różnych epok i w różnym stadium korozji. Wśród zatrzymanych eksponatów znajduje się 11 szt. biżuterii i 130 przedmiotów lub ich fragmentów o charakterze numizmatycznym.

Do własności przemycanych przedmiotów przyznał się 26-letni pasażer busa, obywatel Ukrainy. Mężczyzna zeznał, że przedmioty wykopał w swoim ogrodzie i wiózł dla kolegi w prezencie. Przeciwko 26-latkowi wszczęte zostało postępowanie karne skarbowe, a zarekwirowane przedmioty trafiły do magazynu depozytowego.

Zatrzymane przedmioty po stwierdzeniu przez biegłych ich wartości archeologicznej, wieku powstania i po zakończeniu niezbędnych procedur sądowych – zostaną przekazane do muzeum, wskazanego przez wojewódzkiego konserwatora zabytków.