Celnicy udaremnili przemyt żywych raków

10 października 2016

Funkcjonariusze Służby Celnej z Oddziału Celnego w Medyce udaremnili przemyt 206 żywych raków. Od początku tego roku już ponad 750 raków trafiło z podkarpackiej granicy do ZOO.

Rankiem 7 października, na polsko-ukraińskie przejście graniczne w Medyce wjechał samochód osobowy Skoda, którym podróżowała 43-letnia obywatelka Ukrainy. Podczas rewizji, funkcjonariusze Służby Celnej wykryli, że w przestrzeni bagażowej znajduje się aż 206 żywych raków stawowych, które objęte są gatunkową ochroną. Ich legalny transport przez granicę mógłby nastąpić tylko pod warunkiem posiadania zezwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.
Przewożąca je kobieta została przekazana w ręce Policji, która prowadzi dalsze postępowanie w tej sprawie. 43-letnie obywatelka Ukrainy przyznała się do zakupu raków twierdząc, że przewozi je na własny użytek. Kobieta odpowie za wykroczenie.

Raki trafiły już do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu, gdzie funkcjonuje specjalny azyl dla zwierząt zatrzymywanych na granicy.

Od początku tego roku, funkcjonariusze Służby Celnej w woj. podkarpackim udaremnili przemyt 755 chronionych raków. Najwięcej, bo ponad 400, próbowano przemycić przez przejście graniczne w Medyce.