Jakie były straty powodziowe na Podkarpaciu?

23 maja 2014

Na Podkarpaciu trwa szacowanie strat po ostatnich intensywnych ulewach. W dniu dzisiejszym odbyła się konferencja, podczas której wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska poinformowała o pomocy dla poszkodowanych oraz podsumowała ostatnie działania służb.
W spotkaniu wziął udział dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Piotr Skworzec oraz dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Dariusz Tracz.

Pierwsza pomoc w wysokości 45,4 tys. zł trafiła już do poszkodowanych z Ustrzyk Dolnych. Pieniądze zostaną przeznaczone na posprzątanie i osuszenie budynków. Na chwilę obecną wiadomo, że trzy rodziny będą potrzebowały wsparciu przy odremontowaniu domów.

Do tej pory do wojewody wpłynęły wstępne informacje z 46 samorządów dotyczące strat w infrastrukturze, uszkodzeniu uległy przede wszystkim kładki,mosty i drogi. Wnioski o stratach w rolnictwie napłynęły z ponad 40 gmin, największe dotyczą gminy Jasło, Kołaczyce, Brzyska, Nowy Żmigród, Borowa, Gawłuszowice, Brzostek, Tryńcza, Ulanów, Leżajsk. Zniszczeniu uległy głównie użytki zielone, rośliny okopowe i zboża, ok 3.5 ha powierzchni.

Najtrudniejsza sytuacja nastąpiła w nocy z 15 na 16 maja w Ustrzykach Dolnych i Krościenku. Silne opady spowodowały szybkie podnoszenie poziomu wód w rzece Strwiąż oraz potokach górskich. Ewakuowano 81 osób.
W działaniach prewencyjnych i ratowniczych wzięło udział 600 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz prawie 4 tys. ochotników straży pożarnej, a także policjanci, funkcjonariusze SG i żołnierze.