Czy Blue-ray to morska ryba? O naszej wiedzy technologicznej.

18 marca 2014

HTML jest chorobą weneryczną, charakteryzującą się… Tak mógłby się zaczynać artykuł napisany przez jednego z ankietowanych przez amerykański serwis Vouchercloud.net. Firma, która na co dzień oferuje kupony promocyjne, przeprowadziła badanie, w celu rozpoznania, jaka jest wiedza technologiczna klientów serwisu.

Co jada Blue-ray
Pomylenia popularnego języka, stosowanego do tworzenia stron www, z chorobą przenoszoną drogą płciową dokonało tylko 10% badanych. Znacznie więcej, bo 42% ankietowanych klientów stwierdziło, że płyta główna komputera to pulpit sternika okrętu. Według 23% odpowiedzi MP3 to robot z Gwiezdnych Wojen, 18% z nich wskazuje, że Blue-ray to morskie zwierzę, a 12%, że USB to państwo gdzieś w Europie.
Autorzy ankiety są zdziwieni wynikami, gdyż jak mówi rzecznik firmy – kupony na Artykuły technologiczne to jedna z podstawowych branż serwisy. Jednak wydaje się, że wiedza nie idzie w parze z dokonywanymi wyborami i wymaga gruntownego odświeżenia.

Polska, a reszta świata
Ciekawe jakie byłyby wyniki takiego badania wśród Polaków. W porównaniu do obywateli innych państw nasza wiedza techniczna znajduje się dopiero na 102 pozycji. Takie przynajmniej dane przytacza Globalny Indeks Konkurencyjności 2013 – 2014, który tworzony jest przez World Economic Forum.
W konfrontacji z społeczeństwami europejskimi, także nie jesteśmy technologicznymi bystrzakami. W badaniu polegającym na bezproblemowości użycia na klawiaturze komputerowej skrótów „ctrl+c”, „ctrl+v” przez użytkowników w wieku 16 -74 lat,  znaleźliśmy się również w ogonie, zwłaszcza jeśli chodzi o ludzi starszych.
O naszej znajomości nowoczesnych technologii mówi także raport „Cyfrowa przyszłość Polski”. Według niego co prawda tylko 5 % komputerów w Polsce nie jest podpięte do internetu, co stanowi wielki postęp w porównaniu do 2003 roku, kiedy tylko połowa posiadaczy komputerów miała dostęp do internetu, jednak aż 78 % Polaków po pięćdziesiątym roku życia w ogóle z niego nie korzysta.