Bagnety i nieśmiertelniki przechwycone przez funkcjonariuszy KAS na przejściu granicznym w Korczowej

27 lutego 2018

Bagnet, manierka, kubek, kanister, nieśmiertelniki oraz guziki noszące znamiona przedmiotów zabytkowych, wykryli funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w  Korczowej.

Funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego skontrolowali kursowy autokar Czerniowce- Wrocław, który wjeżdżał do Polski z Ukrainy przez przejście granicznej w Korczowej. W jednym z bagaży funkcjonariusze znaleźli nietypowe przedmioty, noszące znamiona zabytków. Były to nieśmiertelniki, bagnet, manierka, kubek, kanister a także guziki.
Przedmioty te przewoził ob. Polski, który wyjaśnił, że część przedmiotów kupił na targu we Lwowie, a część wylicytował na aukcji internetowej. 33- latek tłumaczył, że nie wiedział, że przekraczając granicę z przedmiotami mającymi wartość historyczną, należy dokonać zgłoszenia i dopełnić formalności.

Wykryte podczas kontroli przedmioty, zostały zatrzymane do dalszego postępowania, podczas którego biegli ocenią ich wartość historyczną.

To kolejna w tym roku, udaremniona przez funkcjonariuszy KAS z Podkarpacia, próba nielegalnego przewozu przez granicę przedmiotów o wartości historycznej.  W styczniu br. funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Korczowej dwukrotnie zatrzymali przedmioty o charakterze historycznym m.in. lornetki, czapki, manierki, medale, bagnet i zegary (łącznie 164 szt.).