Awaria elektrowni na Ukrainie – Polsce nic nie grozi

5 grudnia 2014

Brak jakiegokolwiek zagrożenia dla mieszkańców Polski w związku z awarią Elektrowni Atomowej w Zaporożu. Do awarii doszło w ubiegłym tygodniu.

W dniu 3 grudnia pojawiła się w Polsce informacja, że w ubiegłym tygodniu ( prawdopodobnie 28 listopada ) doszło do awarii Elektrowni Atomowej w Zaporożu, która znajduje się około 1000 km od polsko – ukraińskiej granicy. W wyniku awarii wyłączono jeden z 6 reaktorów jądrowych, nie doszło do żadnego wycieku ani nie odnotowano podwyższonego promieniowania w samej elektrowni. Zaś sama Ukraina przez kilka dni miała spore problemy z brakiem prądu.

W dniu dzisiejszym Państwowa Agencja Atomistyki wydała oświadczenie, że w związku z zaistniałą sytuacją na Ukrainie mieszkańcom Polski nie grozi jakiekolwiek zagrożenie. Sytuacja radiacyjna kraju jest monitorowana na bieżąco przez Centrum do Spraw Zdarzeń Radiacyjnych.

Elektrownia Atomowa w Zaporożu powstała w latach 80 XX w i jest największą elektrownią jądrową w Europie. Awaria, która miała miejsce kilka dni temu nie jest pierwszą w historii tej elektrowni, podobne miały miejsce w 2011 i w 2001 r.