Antymyśliwska akcja Koła Grzybiarek na Pogórzu Przemyskim [zdjęcia]

23 listopada 2018

W poprzedni weekend na terenie Pogórza Przemyskiego miała miejsce nietypowa interakcja z udziałem Koła Grzybiarek.

Podkarpackie Koło Grzybiarek „Rydz” wybrało się na grzybobranie w okolicach wsi Malawa. Panie, w miejscu w którym chciały zbierać grzyby, natknęły się na polowanie zbiorowe organizowane przez Koło Łowieckie „Żbik”. Grzybiarki nie pierwszy raz znalazły się w takiej sytuacji, więc wiedziały co robić. Otwarcie zaprotestowały przeciwko polowaniom zbiorowym rozmawiając z myśliwymi oraz wyrażając swoje zdanie hasłami na banerach: „Puszcza Karpacka dla grzybiarek nie dla myśliwych”, „Zamień strzelbę na koszyk”, „Koło Grzybiarek „Rydz” mówi NIE polowaniom zbiorowym”.

Grzybiarki swoją postawę uzasadniły troską zarówno o własne bezpieczeństwo podczas przebywania w lesie, jak i troską o przyrodę. Podkreślały, że polowania zbiorowe to sytuacja, gdy na określonym obszarze skupia się duża grupa ludzi z bronią, co może budzić niepokój gdy ma sie ochotę spędzić beztroski i spokojny czas na łonie natury. Zdarzają się też sytuacje gdy spacerowicze, grzybiarze, rowerzyści czy inne osoby przebywające w lesie zostają postrzelone przez nieuważnych myśliwych. Dodatkowo grzybiarki jasno i konkretnie opowiadały o negatywnym wpływie takich polowań na przyrodę, zwłaszcza w tak przyrodniczo cennym miejscu jak Puszcza Karpacka. Płoszone przez nagankę zwierzęta, ich ogromny stres i zmęczenie ucieczką, hałas w lesie – to zdecydowanie nie podobało się Paniom z grzybiarskiego koła.

Następnego dnia Panie przeprowadziły grzybobranie zbiorowe w okolicy wsi Zawadka, tym razem nie niepokojone przez myśliwych z Koła Łowieckiego  „Ryś”, którzy mimo zgłoszonego w okolicy polowania zbiorowego nie pojawili się w terenie.

To nie pierwsza taka akcja podkarpackich grzybiarek. Dwa lata temu podobne spotkanie miało miejsce w okolicy Starej Birczy.

Grzybiarki zapowiadają, że z chęcią jeszcze nie raz zorganizują takie zbiorowe grzybobranie, bo uważają to za znakomitą alternatywę dla zbiorowego polowania.

no images were found