Akcja solidarności z chorymi na schizofrenię odbyła się na przemyskim Rynku [Galeria zdjęć]

21 października 2016

Na przemyskim Rynku zorganizowano happening „Schizofrenia – otwórzcie drzwi”. Akcja była nawiązaniem do Dnia solidarności z osobami chorymi na schizofrenię.

Happening „Schizofrenia – otwórzcie drzwi” zorganizowany został na przemyskim Rynku już po raz trzeci. W ten sposób włączyliśmy się w ogólnopolskie działania środowisk związanych z leczeniem schizofrenii aby wspólnie wpłynąć na zmianę postaw i uprzedzeń wobec osób chorych psychicznie, poprawić społeczny odbiór schizofrenii, przeciwdziałać dyskryminacji i nietolerancji wobec osób dotkniętych tą chorobą.

Akcja uświadamiająca wszystkim nam, że jesteśmy różni, a jednocześnie tacy sami, że nie tylko są wśród nas ludzie zdrowi, ale również chorzy, a ci zdrowi w każdym momencie mogą zachorować. Dlatego tak ważna jest uwaga nas wszystkich na nas wszystkich, żebyśmy byli na siebie otwarci – powiedziała Danuta Wiech naczelnik Wydziału Spraw Społecznych UM w Przemyślu.

W tym dniu na przemyskim Rynku postawiono drzwi, których przekroczenie miało symbolizować zjednoczenie się z chorymi, wejście do ich świata, a z drugiej strony oznaczały one barierę, którą schizofrenicy muszą pokonać chcąc przejść do życia godnego w społeczeństwie, na co zasługują i na co czekają – co podkreśliła Alicja Błonarowicz z Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Przemyślu. Podczas akcji zorganizowanej w naszej mieście osoby chore zaprezentowały swoje zdolności w programie artystycznym.

Schizofrenia, to „rozszczepienie umysłu” pomiędzy myśleniem, zachowaniem, a emocjami które może dotknąć każdego z nas, niespodziewanie. Najczęściej jednak choroba ta pojawia się u osób młodych. U mężczyzn zaczyna się pomiędzy 15 a 25 rokiem życia, natomiast u kobiet w wieku 25 – 35 lat. Zachorowanie może być spowodowane czynnikami genetycznymi, rodzinnymi jak np.: krytykujące postawy rodzicielskie czy też stresem, urazami psychicznymi i nadużywaniem alkoholu, narkotyków. Osoby dotknięte schizofrenią bardzo często zmagają się również z depresją, ale nie tą łączącą się ze smutkiem, co z pustką.

Schizofrenia, to specyficzne zaburzenie, człowiek słyszy różne głosy, widzi różne rzeczywistości. Ludzie zdrowi nie są wstanie sobie tego wyobrazić, co przeżywają osoby chore, dlatego bojąc się odpychają ich, odrzucają z powodu lęku, niezrozumienia. Nasze społeczeństwo boi się chorób psychicznych, tego, że ludzie z zaburzeniami mogą im wyrządzić krzywdę.

Ludzie, których dotknęła ta choroba leczą się przede wszystkim farmakologicznie, jednak bardzo dużą rolę odgrywa tutaj psychoterapia oraz zawodowa i społeczna rehabilitacja. Jedynie skrajne przypadki, ciężkie leczone są szpitalnie. Terapia obejmuje nie tylko chorych, ale również ich rodziny, dlatego bardzo ważna jest tutaj pomoc ze strony ośrodków specjalnych, szczególnie wtedy gdy chorzy zamykają się w domu, a to właśnie wyjście z niego i funkcjonowanie w społeczeństwie pozwala im na walkę z chorobą. Będąc świadomymi swojego zaburzenia wstydzą się przez co borykają się z problemami społecznymi.

Polskiemu Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Przemyślu bardzo zależy aby społeczeństwo zrozumiało, że abyśmy wszyscy byli jednością musi włączyć także osoby chore psychicznie. Uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy w Przemyślu, jednej z placówek Polskiego Stowarzyszenia są osoby z zaburzeniami psychicznymi, także z niepełnosprawnością intelektualną. Chcemy pokazać, że jesteśmy, że nie jesteśmy tzw. kulą u nogi, że potrzebujemy wsparcia. Jesteśmy też pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, którzy potrzebują wyciągnięcia ręki czy otwarcia właśnie tych symbolicznych drzwi. Brakuje ich jeszcze do takiego pełnego, godnego życia w społeczeństwie – mówiła Alicja Błonarowicz.

Organizatorzy happeningu : Wydział Spraw Społecznych UM, Przemyskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

Anna Fortuna

no images were found