Afrykańczycy zatrzymani w okolicach Leszczyn

22 grudnia 2018

W okolicach Leszczyn Straż Graniczna zatrzymała trzech mężczyzn. Cudzoziemcy – obywatele Senegalu, Gambii oraz Liberii wspólnie pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę.

17 grudnia patrol SG z placówki w Huwnikach zatrzymał trzech cudzoziemców w wieku 19, 20 oraz 24 lat. Mężczyźni to obywatele Senegalu, Gambii i Liberii, którzy przemieszczali się pieszo lasem w okolicach Leszczyn (gm. Fredropol).

Zatrzymani imigranci nie posiadali przy sobie dokumentów tożsamości. Zeznali, że do Kijowa na Ukrainie przybyli drogą lotniczą, następnie autobusami oraz taksówkami dotarli do ukraińsko-polskiej granicy. Ich ostatecznym celem nie była Polska lecz odpowiednio Niemcy, Francja i Hiszpania, gdzie na stałe mieszkają ich znajomi.

Cudzoziemcy zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Przemyślu. Przedstawiono im zarzut popełnienia przestępstwa do czego się przyznali.
18 grudnia, zostali przekazani z powrotem na Ukrainę w ramach umowy readmisyjnej. Dodatkowo, na kolejne 3 lata otrzymali zakaz wjazdu do państw strefy Schengen.

W 2018 roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG zatrzymali już 143 imigrantów, którzy wbrew przepisom przekroczyli granicę z Ukrainy do Polski w celach migracyjnych.