5-lecie Przemyskiego Młodzieżowego Chóru Kameralnego „Vox Juventum” [Galeria zdjęć]

23 marca 2018

Przemyski Młodzieżowy Chór Kameralny „Vox Juventum” obchodził swoje 5-lecie istnienia. Jego założycielem jest Piotr Szelążek.

CHÓR TO RODZINA – tak sami o sobie mówią i nie ma w tym żadnej przesady – potwierdzi to każdy, kto widział ten niezwykły, rozgrzany ogniskiem domowym jubileuszowy spektakl muzyczny, stworzony z zapału, wytrwałości i konsekwencji artystycznej. Tak działają tylko ludzie bliscy sobie.
Założycielem Chóru objętego mecenatem przez Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK jest Piotr Szelążek – przemyślanin, nauczyciel muzyki, chórmistrz, absolwent przemyskiego Liceum Muzycznego w klasie altówki oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie, laureat licznych przeglądów i festiwali.

Pierwsze spotkania (próby) PMCK „Vox Iuwentum” odbyły się w 2013 roku. Uczestniczyło w nich kilka osób, których połączyła pasja wspólnego śpiewania. Z czasem młodzieży przybywało, dzisiaj jest to już kilkadziesiąt osób. Trzon grupy stanowią uczniowie i absolwenci Gimnazjum nr 5 w Przemyślu, którzy współtworzyli chór szkolny. Po ukończeniu gimnazjum, zaszczepieni pasją wspólnego śpiewania, kontynuują przygodę z muzyką.

W czasie pięcioletniej działalności chór zaśpiewał ok. 40 koncertów nie licząc nagrań do radia i koncertów zagranicznych, zdobył wiele nagród i wyróżnień. Występował m.in. na Święcie Zamku Kazimierzowskiego, na kilku edycjach Młodzieżowych Warsztatów Chóralnych i Młodzieżowej Wiosny Chóralnej, dali koncert w Katedrze w Lipsku – w miejscu pochówku Jana Sebastiana Bacha, koncertowali w Katedrze Notre Dame w Strasburgu i w Sejmie RP. Wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Kolęd w Baden-Baden – w badeńskim kasynie na otwarcie Festiwalu, a także w kościele polskim w Baden-Baden.

Różnorodność repertuarowa oraz ciągły artystyczny rozwój sprawia, że chórzyści ciągle głodni są śpiewania. Przed nimi w najbliższym czasie przygotowania do 4. edycji Młodzieżowej Wiosny Chóralnej, do Święta Zamku Kazimierzowskiego i do nagrania piosenki wraz z zespołem „Happy Prince”, tym, który o włos przegrał eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji.

Podczas tego jubileuszowego wieczoru na Zamku Kazimierzowskim, oprócz walorów artystycznych czyli rzęsiście nagradzanych oklaskami utworów muzycznych wykonywanych przez „Vox Iuventum”, na chór „spłynęły” obfitym strumieniem słowa pochwał i podziękowań. Jako pierwszy skierował je do dyrygenta Piotra Szelążka i jego muzycznej rodziny obecny na tym okolicznościowym koncercie Przewodniczący Komisji Kultury Rady Miejskiej w Przemyślu Tomasz Kuźmiek. Jubileuszowe wyróżnienie w postaci okazjonalnej statuetki chór otrzymał od Posła na Sejm RP Marka Rząsy, w imieniu Posła wręczenia dokonała Marta Jurkiewicz. List Gratulacyjny przekazała zacnemu Jubilatowi Dyrektor PCKiN ZAMEK Renata Nowakowska.

Dyrygent Piotr Szelążek (wyraźnie wzruszony) kontynuując kalejdoskop serdeczności dziękował wielu ludziom i instytucjom za okazane serce i wydatną pomoc. Wśród wyróżnionych znalazły się m.in.: władze miasta Przemyśla oraz Dyrektor PCKiN ZAMEK Renata Nowakowska.

Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
fot. Tomasz Beliński

no images were found