Stacja ładowania aut elektrycznych powstała w Arłamowie

16 kwietnia 2019

Na Podkarpaciu funkcjonuje już 20 stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Niedawno w Arłamowie powstała kolejna – choć jeszcze nieczynna – wyposażona w cztery stanowiska, z których można korzystać jednocześnie. Będzie zasilana z elektrowni Arłamów, w której jako opał wykorzystywana jest biomasa z drewna. Co najważniejsze – ładowanie pojazdów będzie bezpłatne.

Pojazdy EV (Electric Vehicles) są to samochody, które nie posiadają silnika spalinowego ani zbiornika paliwa. Zasilane są wyłącznie energią elektryczną, gromadzoną w baterii. W 2018 roku zarejestrowano 1324 takie pojazdy.

Liczba samochodów EV jeżdżących na naszych drogach rośnie z każdym kolejnym rokiem. Oznacza to, że rośnie również zapotrzebowanie na budowę kolejnych stacji ładowania elektrycznego. Według planów rządów Mateusza Morawieckiego Polska ma stać się producentem samochodów elektrycznych i osiągnąć poziom 1 miliona aut jeżdżących po polskich drogach już w 2025 roku. Plany te jednak uznawane są przez ekspertów za mało realistyczne – przede wszystkim dlatego, że podobne koncepcje nie sprawdziły się w o wiele bogatszych państwach niż Polska – Niemczech czy Stanach Zjednoczonych.

Stacja w Arłamowie została zainstalowana przez PGE Nowa Energia – spółkę należącą do Polskiej Grupy Energetycznej. PGE NE weszła na rynek ładowarek samochodów EV w miastach średnich i miejscowościach uzdrowiskowych. Do tej pory grupa ta uruchomiła 11 takich stacji w siedmiu miastach Polski. W kwietniu powstaną one również w Bełchatowie, Nowym Sączu oraz Rzeszowie.

 

zb