Mirosław Majkowski złożył doniesienie do prokuratury przeciwko Światosławowi Szeremecie

10 lipca 2016

Prezes przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K. złożył w piątek wniosek  do prokuratury przeciwko  Światosławowi Szeremecie – wysokiego rangą urzędnika ukraińskiego.

Będę składał doniesienie do prokuratury, z powództwa cywilnego będę skarżył Światosława Szeremete, sekretarza w randze ministra przy rządzie ukraińskim, za pomówienia w stosunku do mojej osoby, które miały miejsce pod Cmentarzem Wojennym w Pikulicach – podczas konferencji prasowej oświaczył Mirosław Majkowski prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K.

W dniu 26 czerwca, po mszy w katedrze greckokatolickiej wyruszyła procesja około 500 osób na Ukraiński Cmentarz Wojenny przy ul. Kasztanowej. Uroczystości związane były z Panachydą, czyli nabożeństwem żałobnym poświęconym pochowanym tam strzelcom siczowym, którzy zmarli w obozie jenieckim w Pikulicach w 1920 roku.Przy ulicy Słowackiego, w pobliżu I LO, na idących czekała kontrmanifestacja osób pikietujących przeciw gloryfikacji OUN UPA. Na czele procesji doszło do przepychanek, podczas których młodzi mężczyźni jednemu z uczestników procesji podarli czerwono – czarną koszulkę. Po odgrodzeniu młodych Polaków przez policję, procesja ruszyła dalej. Jednak na sam Cmentarz nikt ze strony Polskiej nie został wpuszczony, nawet zaproszony wcześniej przez Związek Ukraińców w Polsce asystent przemyskiego posła Kukiz`15 Wojciecha Bakuna, Wojciech Podliszak. To właśnie m.in. do niego Światosław Szeremeta – szef Państwowej Komisji ds. Uczczenia Pamięci Uczestników Operacji Antyterrorystycznej, Ofiar Wojen i Represji Politycznych w randze ministra zwrócił się słowami Kreml wam zapłacił pieniądze (… ) Gdzie Majkowski jest ? Przekażcie Majkowskiemu ode mnie, od Szeremety bardzo gratulacje. On będzie miał problem, duży problem, na Ukrainie nic nie zrobi. Ja wiem, że to Majkowski wami kieruje.

Dyskusja została zarejestrowana na filmiku opublikowanym następnie w internecie.

Pomówienia zdaniem Majkowskiego dotyczą m.in. tego jakoby to on zorganizował i kierował kontrmanifestacją oraz sugerowania, że jest rosyjskim agentem. Od 2013 r. stwierdzenia, że jestem rosyjskim agentem padają bardzo często. Wreszcie postanowiłem, że nie pozostawię tego bez echa, tym bardziej, jeśli wypowiada to człowiek w randze ministra, który przyjechał z Ukrainy. Pana Szeremetę znam osobiście, kilka lat temu zwrócił się do mnie o pomoc w poszukiwaniu szczątków żołnierzy Armii Czerwonej, których później nie wiem na jakiej podstawie pochował jako Ukraińców. Mam dużo informacji na temat pana Szeremety, z którymi zamierzam się podzielić z sądem i prokuraturą – mówił M.Majkowski.

Anna Fortuna