21 lutego będziemy mogli bezpłatne zwiedzić przemyskie podziemia

11 lutego 2015

21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Przewodników Turystycznych. W związku z tym świętem, w tym roku przemyscy przewodnicy turystyczni będą oprowadzać wszystkich chętnych Przemyślan po trzech obiektach: podziemiach Archikatedry przemyskiej, podziemiach Urzędu Miejskiego oraz schronu przy ul. Borelowskiego 12.

Oprowadzanie jest nieodpłatne. Mieszkańców (pomimo tego, iż jest luty) gorąco zapraszamy do sobotniej wycieczki podziemnymi trasami turystycznymi. Warto wyjść z domu i aktywnie uczestniczyć w organizowanych przez PTTK i Urząd Miasta atrakcjach.

Międzynarodowy Dzień Przewodników Turystycznych został ustanowiony w 1989 roku podczas III Konwencji Światowej Ferderacji Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych (z ang. World Federation of Tourist Guide Associations – WFTGA) w Nikozji na Cyprze. WFTGA została zarejestrowana rok wcześniej, w 1987, po drugiej konwencji, która odbyła się w Wiedniu. Rejestrację przeprowadzono w oparciu o prawo austriackie. Siedzibą Federacji jest Wiedeń, tam też rezyduje stały przedstawiciel WFTGA, natomiast zarząd Federacji aktualnie ma siedzibę w Londynie. Członkowie zarządu Federacji obecnie pochodzą krajów takich jak: Austria, Cypr, Holandia, Indie, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone Ameryki.

WFTGA jest organizacją non-profit czyli pozarządową, która współpracuje z UNESCO (Organizacją Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury koordynującą działania służące rozwojowi międzynarodowej współpracy kulturalnej, oświatowej oraz naukowej) i jest uznawana przez Światową Organizację Turystyki Narodów Zjednoczonych – UNWTO (z ang. United Nations World Tourism Organization) jako oficjalny organ reprezentujący wyszkolonych i licencjonowanych przewodników turystycznych na całym świecie.

Jaka jest idea przewodnia Międzynarodowego Dnia Przewodników Turystycznych? Dzień ten ma pokazać lokalnym społecznościom oraz władzom w jaki sposób pracują przewodnicy turystyczni. Przewodnik turystyczny jest osobą, której podstawowym zajęciem jest oprowadzanie wycieczek i turystów indywidualnych po określonym mieście, regionie czy wyznaczonej trasie. Przewodnik turystyczny to także zawód dla ludzi z pasją, którzy stale poszerzają swoją wiedzę na temat danego miasta i regionu oraz oferowanych zabytków.

Dzień ten wypada 21 lutego, ale nie jest ściśle obowiązującą datą. Lokalnie można wybrać inny termin. Ma on również uświadomić gospodarzom terenu, jaką rolę odgrywają przewodnicy w obsłudze turystów, a szczególnie w kreowaniu wizerunku miasta czy regionu. Celem Międzynarodowego Dnia Przewodników Turystycznych jest oprowadzanie za darmo miejscowych ludzi, w ich języku, po ich terenie.