15 -lecie Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu [Galeria]

1 grudnia 2016

Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska obchodziła jubileusz 15 -lecia. Podczas uroczystości marszałkowi Sejmu przekazano projekt ustawy o przekształceniu PWSW w Akademię Wschodnioeuropejską.

Obchody rozpoczęto hymnem państwowym, zaintonowanym przez chór „Vox Iuventum” pod batutą Piotra Szelążka. Następnie przybyłych gości przywitał rektor PWSW dr Paweł Trefler.

PWSW powstała dzięki grupie zapaleńców, miłośników Przemyśla, nauki i kultury, lokalnych patriotów, którzy myśleli i wciąż myślą o rozwoju tego pięknego grodu nad Sanem. Nie byłoby nas dziś w tym miejscu bez twórców tej uczelni, którzy wywodzą się z Towarzystwa Akademii Przemyskiej. Jego pomysłodawcą był marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński. Nie byłoby tej uczelni bez środowiska wywodzącego się z Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu, bez władz miejskich – powiedział rektor PWSW Paweł Trefler. Wśród wymienionych osób dzięki, którym powstała ta uczelnia znalazł się także radny Adam Łoziński, poseł Andrzej Matusiewicz. Uczelnia rozpoczęła swoją działalność w roku akademickim 2001/2002, z trzema specjalnościami : polonistyką, historią i polityką regionalną, na których studia podjęło łącznie 319 studentów. Jej pierwszym rektorem został prof. dr hab. Jan Draus. Dziś do wyboru jest tutaj 13 kierunków.

Najpoważniejszy problem na samym początku funkcjonowania uczelni stanowiła baza lokalowa. PWSW zaczynała swoją działalność od dwóch pokojów w zaniedbanym wówczas Pałacu Lubomirskich, a dziś dysponuje bazą o powierzchni użytkowej łącznie prawie 20 tys. m2 – powiedział P. Trefler – Pragnę by wzorem lat poprzednich PWSW była nie tylko miejscem kształcenia młodzieży, ale także centrum wymiany myśli, idei w sprawach regionalnych i o zasięgu międzynarodowym. Mamy swoje ambicje, potencjał by iść dalej.

Do zebranych na uroczystości zwrócił się także marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, życzę pracownikom i studentom wiele radości z rozwoju PWSW i spełnienia tych marzeń sprzed 20 lat – powstania Akademii w Przemyślu.

Najlepsze życzenia nastoletniej Wschodnioeuropejskiej złożyli również przewodniczący Parlamentu Królestwa Szwecji Urban Ahlin oraz urodzony w Przemyślu wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. dr hab. Aleksander Bobko. Teraz jest czas zagospodarować istniejący potencjał i go przetransformować. Nad tym staramy się myśleć w ministerstwie, z jednej strony, o rozwoju wielkich i najlepszych uniwersytetów, ale z drugiej strony rzeczą niezwykle ważną jest rozwój ośrodków akademickich regionalnych, takim jak Przemyśl – powiedział A. Bobko – Życzę aby Przemyśl w nowych wyzwaniach odnalazł się.

Wieloletni rektor PWSW, prof. dr hab. Jan Draus, honorowy obywatel miasta Przemyśla, przekazał marszałkowi projekt ustawy o przekształceniu Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Akademię Wschodnioeuropejską. Przypomnę, że w 2004 r. konferencja rektorów akademickich i szkół polskich przyjęła uchwałę, w której poparła inicjatywę przekształcenia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Przemyślu w Akademię Wschodnioeuropejską. W 2007 r. z inicjatywy pana marszałka, ówczesnego szefa klubu PiS złożyłem w Sejmie projekt ustawy o utworzenie Akademii. I niewiele brakowało by taka Akademii już wtedy powstała – mówił Jan Draus.

Podczas obchodów prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma wręczył najlepszym studentom PWSW decyzje o przyznaniu stypendium naukowego w ramach Przemyskiego Programu Stypendialnego. Otrzymali je : Adrian Gerula (stosunki międzynarodowe), Małgorzata Sorocka (inżynieria środowiska), Edyta Kurc (projektowanie graficzne) oraz Paweł Dębicki (mechatronika).

Anna Fortuna

no images were found