1 września odbyły się uroczystości upamiętniające rocznicę wybuchu II wojny światowej [galeria]

3 września 2016

W Przemyślu odbyły się uroczystości upamiętniające 77 rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Uroczystości upamiętniające 77 rocznicę wybuchu II wojny światowej rozpoczęła msza święta w Bazylice Archikatedralnej w intencji ofiar tych wydarzeń. Następnie na Cmentarzu Wojskowym przy grobie Nieznanego Żołnierza odczytano apel poległych, oddano salwę honorową oraz złożono wieńce. W uroczystościach udział wzięli samorządowcy, kombatanci, harcerze, Kompania Honorowa Wojska Polskiego, poczty sztandarowe.

To czas, w którym wspominamy bohaterską walkę i przelaną krew naszych żołnierzy, ale też pochylamy się nad mogiłami cywilów, którzy musieli zginąć w imię chorej, nazistowskiej ideologii III Rzeszy. Chcę się dzisiaj zwrócić do weteranów, żołnierzy AK obecnych na tej uroczystości, dzięki waszej ofierze, bohaterskiej postawie żyjemy w wolnej Polsce. Zwracam się też do żołnierzy, to wam przypadł w udziale zaszczyt pielęgnowania tej spuścizny, obrony granic i nienaruszalności terytorialnej naszego kraju – powiedziała poseł na Sejm RP Anna Schmidt Rodziewicz. W swoim wystąpieniu zwróciła się również do harcerzy, podkreślając, że to właśnie na nich spoczywa odpowiedzialność i obowiązek niesienia tego patriotycznego kawałka oświaty, przekazywania wiedzy o historii naszego kraju wszystkim pokoleniom.

II wojna światowa wydaje nam się odległa, ale w sercach jest to czas wciąż żywy. Dla nas Polaków historia, to nie tylko karty w książce zapisane tamtymi wydarzeniami. Dla nas historia to polityczna wrażliwość, ogląd świata, historia to nauczycielka życia. Od kilkunastu lat możemy rozmawiać o tym dumnie, możemy oddawać hołd bohaterom, o których Julien Bryan, amerykański korespondent wojenny, widzący walczącą Warszawą pisał „Polacy! Spartanie, gdyby mogli ożyć i zobaczyć wasz heroizm, wasze bohaterstwo, tak dumny i waleczny naród pochyliłby przed wami czoło. Straszne to i radosne zarazem oglądać wasze bohaterstwo. Nawet dzieci wykazują się tutaj męstwem. Taki naród nie może zostać zdobyty” – mówił poseł Wojciech Bakun.

Słowem, które w dniu 1 września można powtarzać w nieskończoność, jest słowo „dlaczego”. Dlaczego 1 września 1939 r. Polska została zaatakowana, dlaczego17 września zadano jej śmiertelny cios w plecy, dlaczego mimo że miliony Polaków ginęło, przelewało krew na wszystkich frontach, w Jałcie i Poczdamie spowodowano, że Polska po 45 r. nie znalazła się w zachodniej cywilizacji? – mówił poseł Marek Rząsa – Oby ta krew przelana przez również tych, którzy tutaj stoją nie przelana była na darmo.

Podczas uroczystości na Cmentarzy głos zabrał również zastępca prezydenta Przemyśla Grzegorz Hayder – Podobno 1 września 1939 r. był tak pięknym dniem jak dzisiejszy, podobno żeby do niego nie doszło 20 lat wcześniej wystarczyłoby kilku sprawnych policjantów, którzy przyszłego dyktatora Adolfa Hitlera zamknęłoby do więzienia. Później żeby zapanować nad reżimem trzeba było 60 mln poległych. To powinno nas nauczyć, że tam gdzie jest dyktatura, nie ma miejsca na negocjacje, układanie się, bo prędzej czy później trzeba będzie za to zapłacić bardzo wysoką cenę. I ta nauka powinna nam przyświecać dzisiaj, kiedy co chwilę mamy do czynienia z kolejnymi dyktatorami, z ludźmi, którzy demokrację uznają tylko wtedy kiedy jest dla nich korzystna, kiedy pozwoli im dojść do władzy, a później uznają, że państwo to „ja”. Dzisiaj w najbliższej okolicy mamy narody tak kierowane. Nie możemy sobie pozwolić na to żeby 39 r. powtórzył się w jakiejkolwiek formie.

Anna Fortuna

no images were found