Wiosna! Przyszedł czas na rower

20 kwietnia 2019

Kwiecień to najlepszy czas na rozpoczęcie sezonu rowerowego. Rozmawiamy z Waldemarem Hryniszynem, właścicielem sklepu rowerowego Azymut w Przemyślu, pomysłodawcą i organizatorem festiwalu Bike Town.

O czym należy pamiętać przed rozpoczęciem sezonu rowerowego? Jak się do niego najlepiej przygotować?

Rower, który nie jest używany przez zimę, wymaga dokładnego przeglądu wszystkich komponentów m.in. hamulców, łańcucha czy opon. Każdy serwis rowerowy jest w stanie dokonać takiego przeglądu. Bardziej zapobiegliwi rowerzyści robią takie przeglądy jesienią, na zakończenie sezonu. W jeździe amatorskiej taki przegląd przeprowadzany raz w roku w zupełności wystarczy.                                                                                                                   .                                                Jeżeli rower nie był używany przez dłuższy czas, wymaga wnikliwszych oględzin. W takim przypadku serwisy rozkładają rowery „do zera”, wymieniają wszystkie zużyte elementy i składają jednoślad na nowo.

Jaki powinny wyglądać pierwsze kroki osób, które myślą o rozpoczęciu regularnej jazdy na rowerze?

Takie osoby przede wszystkim muszą zastanowić się, gdzie chcą jeździć –  jeśli marzą o przejażdżkach leśnymi ścieżkami, powinny wybrać rower przystosowany do tego typu jazdy i terenu, czyli rower górski. Myśląc o codziennej jeździe ścieżkami rowerowymi lub szosą odpowiedni do tego będzie rower szosowy. Jest jeszcze trzecia opcja tzw. hybryda – czyli rower crossowy, połączenie roweru górskiego i szosowego. To najodpowiedniejszy rodzaj jednośladu do jazdy po górzystych terenach Przemyśla i okolic. W jeździe rowerem, najważniejsza jest wygoda, dopasowanie człowieka do pojazdu. Istotne są odpowiednie i dobrej jakości przerzutki, uchwyty kierownicy, siodełko oraz tzw. geometria pojazdu – to jak zbudowana jest jego rama. Wybór pozostałego osprzętu jest uzależniony od stopnia zaawansowania umiejętności rowerzysty.

Jakich rad udzieliłby Pan początkującym?

Przede wszystkim – jak najwięcej jeździć. Używać roweru jako środka komunikacji, mimo niewielkiej ilości ścieżek rowerowych w naszym mieście, bo to tani i przede wszystkim ekologiczny środek transportu.

 

Warto przygotować swój rower, bo już w sobotę 27 kwietnia rusza 15. Maraton Rowerowy TWIERDZA PRZEMYŚL, który rozgrywany jest w ramach cyklu maratonów Cyklokarpaty. Jak podają organizatorzy, jego trasa jest przystępna dla każdego i odbywać będzie się na czterech dystansach: GIGA – 65 km, MEGA – 38,4 km, HOBBY – 31, 5 km, FAMILY – 9,9 km. 

Zawodnicy wystartują z Placu Niepodległości, dalej pojadą ulicą Franciszkańską, Asnyka, Katedralną, Kapitulną, Tatarską, Pasteura, przez Kruhel Wielki, Prałkowce, Fort Prałkowce, Dybawkę Górną, Zalesie, Rokszyce, górę Wapielnicę, Zniesienie, Stok Narciarski, Park Miejski, ulicami Szykowskiego, Tatarska, Karmelicka, Władycze, Śnigurskiego, Dąbrowskiego, meta będzie na ulicy Franciszkańskiej.