Wino z Podkarpacia? Najlepsze

17 maja 2014

Jasielskie stowarzyszenie winiarzy Vinum pro cultura zorganizowało konferencję „Winiarstwo szansą rozwoju rolnictwa i promocji Województwa Podkarpackiego”. Spotkanie, któro odbyło się w Wojewódzkim Urzędzie Marszałkowskim było okazją by omówić tradycje i obecność winiarstwa w naszym rejonie.

Vinum pro cultura w winiarstwie widzi szansę na rozwój turystyki regionu podkarpackiego poprzez enoturystykę-odwiedzanie winnic i gospodarstw zajmujących się produkcją wina. Stowarzyszenie chce zachęcać do legalnej sprzedaży polskiego wina oraz organizować sympozja i spotkania dotyczące winiarstwa.

Wicemarszałek Lucjan Kuźniar dostrzega jak zmienia się Podkarpacie dzięki rozwijającym się tutaj winnicom.

„Podkarpackie wino jest znane i doceniane. To wyznacznik regionu. Na dowód marki jest ogromne zainteresowanie turystów, którzy specjalnie przyjeżdżają nie tylko żeby zobaczyć winnice, ale też spróbować wina” – zaznaczyła Ewa Wawro ze Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia.

W naszym województwie winorośl jest obecna od XI w, wówczas produkcją wina zajmowali się głównie zakonnicy. Dopiero trzysta lat później mieszczanie dopatrzyli się w tym sposobu zarobkowania. Obecnie na Podkarpaciu istnieje 150 winnic, które zajmują ok 100 ha. Większość z nich działa od 15 lat.