Wielkanoc u grekokatolików – ZOBACZ FILM

20 kwietnia 2020

Dzisiejszy poniedziałek jest dla grekokatolików i prawosławnych drugim dniem święta zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W obrządku wschodnim Wielkanoc obchodzona jest według kalendarza juliańskiego i w tym roku przypadła tydzień po świętach rzymskokatolickich. Główne uroczystości wielkotygodniowe i wielkanocne odbywały się w Przemyślu, w prawie pustej grekokatolickiej cerkwi archikatedralnej, pod przewodnictwem metropolity przemysko-warszawskiego, arcybiskupa Eugeniusza Popowicza.

W trakcie wielkopiątkowej mszy wyłożona została tzw. „płaszczanica” przedstawiająca nieżyjącego Chrystusa. Po wielkosobotniej mszy hierarcha symbolicznie poświęcił wielkanocne pokarmy, bez obecności wiernych. Niedzielne poranne nabożeństwo rezurekcyjne rozpoczęło się wyniesieniem „płaszczanicy”, po czym przy dźwiękach dzwonów obwieszczających zmartwychwstanie syna Bożego, ruszyła procesja duchownych. Ze względu na ograniczenia związane z epidemią, procesja odbyła się tylko wewnątrz cerkwi, a hierarcha zamiast tradycyjnego stukania w zewnętrzne drzwi katedry, zastukał w „carskie wrota” ikonostasu. Następnie słowami „Chrystos woskres” wielokrotnie, w trakcie godzinnego nabożeństwa, ogłaszano przeplataną modłami wieść o zmartwychwstaniu Syna Bożego.

Po rezurekcji odprawiona została, jak zwykle długa i barwna w liturgii obrządku wschodniego, msza wielkanocna. W trakcie homilii arcybiskup Eugeniusz Popowicz przekazywał radosną wieść o chrystusowym zmartwychwstaniu do wszystkich wiernych w ich domach. Mówił też, że ludzie czasem odrzucają Boga i oszołomieni zdobyczami współczesnej techniki uzurpują sobie jego wszechmoc, co jednak może prowadzić do tragicznych skutków.

Od dzisiaj w przemyskiej cerkwi archikatedralnej będzie mogło w nabożeństwach uczestniczyć około 80 wiernych.

Tekst, zdjęcie – jb, film – bk