Wernisaż wystawy fotografii Piotra Michalskiego „Motywy religijne na przemyskich budowlach świeckich i sakralnych”

12/10/2017

W Muzeum Archidiecezjalnym w Przemyślu odbył się wernisaż wystawy fotografii Piotra Michalskiego „Motywy religijne na przemyskich budowlach świeckich i sakralnych”.


Prezentowaną wystawę jej autor określa mianem tryptyku. Na pierwszej wystawie Piotr Michalski zaprezentował fotografie, na których uwiecznił detale architektoniczne na przemyskich budowlach. Wystawa ta miała miejsce w Przemyskiej Bibliotece Publicznej.

Później wpadłem na pomysł żeby zobaczyć, to co jest pod nogami, znalazłem ten temat w „kałużowym zwierciadle”. Teraz przyszedł czas na trzecią część. Skąd to się bierze? Otóż ja mam dużo łatwiej niż pozostali bowiem będąc prawie 25 lat przewodnikiem doskonale wiem, gdzie co jest. – mówił podczas sobotniego wernisażu Piotr Michalski.
Wszystkich zdjęć powstało około 300, z nich autor wybrał te najlepsze, z którymi podzielił się z szerszym gronem odbiorców.

Ta wystawa to taki spacer przemyskimi ulicami w poszukiwaniu motywów religijnych, który można odbyć nie ruszając się praktycznie z miejsca. Pod poszczególnymi planszami znajdują się opisy obiektów pokazanych na zdjęciach oraz ich lokalizacje. Często chodzimy ulicami miasta spiesząc do swoich codziennych obowiązków i nie zwracamy uwagi na to co na mijanych budynkach i budowlach można zobaczyć. – dodaje P.Michalski.

Tak jak sam autor stwierdził ta wystawa, to taki trochę fotograficzno-historyczny spacer przemyskimi ulicami. Myślę, że jest w tym stwierdzeniu bardzo dużo prawdy, ponieważ często przechodząc ulicami naszego miasta, patrząc pod nogi lub najwyżej na witryny sklepowe nie zauważamy tego co powyżej, a wiele pięknych detali, wiele tych świętych wizerunków znajduje się na fasach naszych kamienic. Dobrze, że pan Piotr to dokumentuje. Tym bardziej, że one też znikają z przestrzeni naszego miasta i pozostaną tylko w tych fotografiach. Jest to świadectwo wiary, kultury, tradycji tych pokoleń, które w większości już odeszły, a naszym zadaniem jest o to dbać, prezentować. – mówił ks. Marek Wojnarowski, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu.

Anna Fortuna


Inne wiadomości

Będą podwyżki w Przemyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
Przemyśl
1487 views
Przemyśl
1487 views

Będą podwyżki w Przemyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

af - 15/12/2017

W ponad 60 budynkach należących do Przemyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej zostaną podniesione czynsze. Równocześnie wzrosną też wynagrodzenia pracowników spółdzielni. Nie wszyscy…

Betlejemskie Światełko Pokoju dotrze do Przemyśla
Przemyśl
753 views
Przemyśl
753 views

Betlejemskie Światełko Pokoju dotrze do Przemyśla

af - 14/12/2017

W środę 20 grudnia, na przemyski Rynek przybędzie Betlejemskie Światełko Pokoju. Betlejemskie Światełko Pokoju przybędzie na przemyski Rynek o godz.12.…

W Medyce zatrzymano Holendra poszukiwanego za działalność w grupie przestępczej
Przemyśl - okolice
472 views
Przemyśl - okolice
472 views

W Medyce zatrzymano Holendra poszukiwanego za działalność w grupie przestępczej

af - 14/12/2017

Na przejściu granicznym w Medyce zatrzymano obywatela Holandii poszukiwanego ENA za działalność w grupie przestępczej zajmującej się przemytem narkotyków z…