Wernisaż wystawy fotografii Piotra Michalskiego “Motywy religijne na przemyskich budowlach świeckich i sakralnych”

12/10/2017
933 Views

W Muzeum Archidiecezjalnym w Przemyślu odbył się wernisaż wystawy fotografii Piotra Michalskiego “Motywy religijne na przemyskich budowlach świeckich i sakralnych”.


Prezentowaną wystawę jej autor określa mianem tryptyku. Na pierwszej wystawie Piotr Michalski zaprezentował fotografie, na których uwiecznił detale architektoniczne na przemyskich budowlach. Wystawa ta miała miejsce w Przemyskiej Bibliotece Publicznej.

Później wpadłem na pomysł żeby zobaczyć, to co jest pod nogami, znalazłem ten temat w “kałużowym zwierciadle”. Teraz przyszedł czas na trzecią część. Skąd to się bierze? Otóż ja mam dużo łatwiej niż pozostali bowiem będąc prawie 25 lat przewodnikiem doskonale wiem, gdzie co jest. – mówił podczas sobotniego wernisażu Piotr Michalski.
Wszystkich zdjęć powstało około 300, z nich autor wybrał te najlepsze, z którymi podzielił się z szerszym gronem odbiorców.

Ta wystawa to taki spacer przemyskimi ulicami w poszukiwaniu motywów religijnych, który można odbyć nie ruszając się praktycznie z miejsca. Pod poszczególnymi planszami znajdują się opisy obiektów pokazanych na zdjęciach oraz ich lokalizacje. Często chodzimy ulicami miasta spiesząc do swoich codziennych obowiązków i nie zwracamy uwagi na to co na mijanych budynkach i budowlach można zobaczyć. – dodaje P.Michalski.

Tak jak sam autor stwierdził ta wystawa, to taki trochę fotograficzno-historyczny spacer przemyskimi ulicami. Myślę, że jest w tym stwierdzeniu bardzo dużo prawdy, ponieważ często przechodząc ulicami naszego miasta, patrząc pod nogi lub najwyżej na witryny sklepowe nie zauważamy tego co powyżej, a wiele pięknych detali, wiele tych świętych wizerunków znajduje się na fasach naszych kamienic. Dobrze, że pan Piotr to dokumentuje. Tym bardziej, że one też znikają z przestrzeni naszego miasta i pozostaną tylko w tych fotografiach. Jest to świadectwo wiary, kultury, tradycji tych pokoleń, które w większości już odeszły, a naszym zadaniem jest o to dbać, prezentować. – mówił ks. Marek Wojnarowski, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu.

Anna Fortuna


Inne wiadomości

Przemyśl uczcił Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej
Przemyśl
689 views
Przemyśl
689 views

Przemyśl uczcił Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej

af - 16/07/2018

Jedynastego lipca, w Przemyślu odbyły się obchody upamiętniające Krwawą Niedzielę. Uroczystości związane z Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu i…

Komunikat Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Przemyślu
Przemyśl
959 views
Przemyśl
959 views

Komunikat Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Przemyślu

af - 16/07/2018

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Przemyślu informuje o mogących wystąpić zakłóceniach w pracy sieci wodociągowej oraz okresowych spadkach ciśnienia. Przedsiębiorstwo…

Mieszkaniec Przemyśla uciekał ze skradzionym kartonem papierosów
Przemyśl
414 views
Przemyśl
414 views

Mieszkaniec Przemyśla uciekał ze skradzionym kartonem papierosów

af - 16/07/2018

40-letni mieszkaniec Przemyśla ukradł karton papierosów. Został zatrzymany przez policjantów, gdy uciekał. W dniu 12 lipca, około godz. 8, w…