Wernisaż wystawy fotografii Piotra Michalskiego “Motywy religijne na przemyskich budowlach świeckich i sakralnych”

12/10/2017
706 Views

W Muzeum Archidiecezjalnym w Przemyślu odbył się wernisaż wystawy fotografii Piotra Michalskiego “Motywy religijne na przemyskich budowlach świeckich i sakralnych”.

Prezentowaną wystawę jej autor określa mianem tryptyku. Na pierwszej wystawie Piotr Michalski zaprezentował fotografie, na których uwiecznił detale architektoniczne na przemyskich budowlach. Wystawa ta miała miejsce w Przemyskiej Bibliotece Publicznej.

Później wpadłem na pomysł żeby zobaczyć, to co jest pod nogami, znalazłem ten temat w “kałużowym zwierciadle”. Teraz przyszedł czas na trzecią część. Skąd to się bierze? Otóż ja mam dużo łatwiej niż pozostali bowiem będąc prawie 25 lat przewodnikiem doskonale wiem, gdzie co jest. – mówił podczas sobotniego wernisażu Piotr Michalski.
Wszystkich zdjęć powstało około 300, z nich autor wybrał te najlepsze, z którymi podzielił się z szerszym gronem odbiorców.

Ta wystawa to taki spacer przemyskimi ulicami w poszukiwaniu motywów religijnych, który można odbyć nie ruszając się praktycznie z miejsca. Pod poszczególnymi planszami znajdują się opisy obiektów pokazanych na zdjęciach oraz ich lokalizacje. Często chodzimy ulicami miasta spiesząc do swoich codziennych obowiązków i nie zwracamy uwagi na to co na mijanych budynkach i budowlach można zobaczyć. – dodaje P.Michalski.

Tak jak sam autor stwierdził ta wystawa, to taki trochę fotograficzno-historyczny spacer przemyskimi ulicami. Myślę, że jest w tym stwierdzeniu bardzo dużo prawdy, ponieważ często przechodząc ulicami naszego miasta, patrząc pod nogi lub najwyżej na witryny sklepowe nie zauważamy tego co powyżej, a wiele pięknych detali, wiele tych świętych wizerunków znajduje się na fasach naszych kamienic. Dobrze, że pan Piotr to dokumentuje. Tym bardziej, że one też znikają z przestrzeni naszego miasta i pozostaną tylko w tych fotografiach. Jest to świadectwo wiary, kultury, tradycji tych pokoleń, które w większości już odeszły, a naszym zadaniem jest o to dbać, prezentować. – mówił ks. Marek Wojnarowski, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu.

Anna Fortuna


Inne wiadomości

W Przemyślu ruszą bezpłatne zajęcia dla seniorów – obsługa podstawowa komputera i internetu
Przemyśl
557 views
Przemyśl
557 views

W Przemyślu ruszą bezpłatne zajęcia dla seniorów – obsługa podstawowa komputera i internetu

af - 19/03/2018

Stowarzyszenie Kukiz`15 organizuje w Przemyślu bezpłatne zajęcia dla seniorów-obsługa podstawowa komputera i internetu. Zapisy już ruszają. Pomysł zajęć wyszedł od…

Potrącenie na ul.Lwowskiej w Przemyślu
Wiadomości
952 views
Wiadomości
952 views

Potrącenie na ul.Lwowskiej w Przemyślu

af - 19/03/2018

Kierujący osobowym mercedesem vito potrącił kobietę, która przechodziła przez przejście dla pieszych. Do zdarzenia doszło na ul.Lwowskiej w Przemyślu. W…

Doktor Fedaczyński wybuduje pod Przemyślem “Psią Wioskę” – wesprzyj inicjatywę
Przemyśl
1858 views
Przemyśl
1858 views

Doktor Fedaczyński wybuduje pod Przemyślem “Psią Wioskę” – wesprzyj inicjatywę

af - 19/03/2018

Na terenie Żurawicy powstanie Psia Wioska. Pomysłodawcą jest lek. wet. Radosław Fedaczyński z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. Po…