Watch Docs – filmy ukazujące walkę jednostki z władzą
W przemyskim Kinie Centrum przez dwa dni wyświetlano filmy dokumentalne poświęcone prawom człowieka. Seanse odbyły się w ramach 12 Objazdowego Festiwalu Filmowego „Watch Docs”.
W dniach 9-10 października w Przemyślu odbył się 12 Objazdowy Festiwal Filmowy „Watch Docs” Prawa Człowieka w Filmie. Seanse podzielono na dwa bloki : I „Człowiek, a władza”, II „Przemoc wobec kobiet”. Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie państw demokratycznych bez respektowania praw człowieka, które są integralną częścią ustroju polityczno – społecznego. Tymczasem filmy, które można było obejrzeć w czwartek ukazywały problem ludzi żyjących w państwach, w których jest dyktatura, a brak pojęcia narodu, gdzie jednostka jest bezradna wobec systemu, a z prawami człowieka nikt się nie liczy.
Widzowie zobaczyli dokument o Tybecie, w którym po raz pierwszy o jego tragedii wypowiadają się sami Chińczycy krytykując wprost władzę. Zwracają oni szczególną uwagę na politykę gospodarczą prowadzoną przez Pekin, która może doprowadzić do ekologicznej katastrofy Azji. W filmie „Lato z Antonem” pokazano jak w Rosji od już najmłodszych lat w ramach letnich obozów wojskowych szkoli się przyszłych żołnierzy. Obozy te stały się bardzo popularne wraz z objęciem władzy przez Putina i z każdym rokiem jest ich coraz więcej. Młodzi chłopcy, jeszcze dzieci uczestnicząc w nich uczą się musztry, trzymania broni czy też jak obezwładnić przeciwnika.
Niewątpliwie jednym z bardziej wstrząsających dokumentów wyświetlonych w tym dniu był „Wyznanie Zelima”. Czeczeński uchodźca Zelim opowiada o swoim największym koszmarze jakim przeżył i o którym na pewno nie zapomni do końca swojego życia. Oskarżono go o terroryzm i pomimo jego niewinności i braku dowodów porwano z domu. Przez pięć dni Zelim był torturowany przez policjantów, bito go, rażono prądem. Z Kaukazu wyrwała go organizacja pozarządowa broniąca praw człowieka i dzięki niej mieszka teraz w Norwegii. Ceną za bezpieczne życie było opuszczenie rodziny, która po złożeniu pozwu przeciw oprawcom Zelima sama jest teraz zagrożona. Niezwykła siła i determinacja, to cechy młodej dziennikarki i jej kolegów walczących z reżimem w Syrii. Film „Nigdy więcej” został nagrany i udostępniony w sieci by zwrócić uwagę całego świata na problem tego kraju, w którym młodzi ludzie za wszelką cenę walczą z władzą.
Honorowe zabójstwa, przymusowe małżeństwa z żołnierzami, znęcanie się psychiczne i fizyczne nad kobietami, to główne problemy jakie zostały pokazane w piątkowym bloku filmów. Dla nas więzienie, to miejsce, w którym kończy się wolność człowieka, tymczasem w Afganistanie, to tam dopiero kobiety mogą poczuć się swobodnie oraz bezpiecznie. Dokument „Za kratami” pokazuje historię kobiet, które trałify do aresztu za ucieczkę z domu albo zdradę. Wraz z opuszczeniem więzienia skończy się nie tylko ich wolność, ale i życie, gdyż czeka je pewna śmierć, która będzie ratowaniem honoru splamionej rodziny.
Festiwal Watch Docs powstał w 2001 r jako program organizacji pozarządowej Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Nazwa festiwalu, to gra słów „watchdog” ( ang. skrót organizacji, które”patrzą władzy na ręce” ) i „watchdocs” ( oglądaj filmy dokumentalne ). W tym roku filmy, które mają pełnić funkcję edukacji publicznej wyświetlono w prawie 40 miastach.
Przemyski seans podsumowano dyskusją, w której udział wzięli wykładowcy PWSW.
Anna Fortuna