W Przemyślu odbyła się uroczysta prezentacja biografii abp. Józefa Michalika

13 października 2015

W Przemyślu odbyła się prezentacja nieautoryzowanej biografii arcybiskupa Józefa Michalika „Nie mam nic do stracenia”. Sylwetkę kapłana oraz zapis dziejów Kościoła w swojej książce przedstawił dziennikarz „Rzeczpospolitej” Tomasz Krzyżak.

W minioną sobotę, w Domu Katolickim „Roma” w Przemyślu odbyła się prezentacja nieautoryzowanej biografii arcybiskupa Józefa Michalika „Nie mam nic do stracenia”. Autorem książki przedstawiającej sylwetkę jednego z najważniejszych polskich duchownych jest dziennikarz „Rzeczpospolitej” Tomasz Krzyżak.

Biografia powstawała przez dwa lata, w tym czasie autor spędził kilkanaście godzin w archiwach, przeprowadził rozmowy z prawie 200 rozmówcami, a także raz na kwartał przyjeżdżał do Przemyśla aby porozmawiać z arcybiskupem.

Dlaczego w ogóle powstała ta książka ? Ze zwyczajnej ludzkiej ciekawości, mówił podczas jej prezentacji Tomasz Krzyżak. Arcybiskup J.Michalik nie krył uznania dla autora, za jego trud i gigantyczną pracę jaką wykonał, upokorzenie, że Tomasz Krzyżak znalazł tak lichy temat (…) natrudził się mocno, by z wróbla uczynić lwa, a to nie jest łatwe.

Józef Michalik od początku swojej posługi marzył by zostać proboszczem. W 1986 roku w Bazylice św.Piotra, przez ojca świętego Jana Pawła II został wyświęcony na biskupa. Od 1993 r. metropolita przemyski. Dwukrotnie pełnił funkcję przewodniczącego Episkopatu. Wielokrotnie był krytykowany, a także nazywany „twardogłowym” konserwatystą tymczasem w „Nie mam nic do stracenia” został przedstawiony jako bardzo ciepły i spokojny człowiek.

Książka ukazuje genealogie rodziny Michalików, znajdziemy w niej także fragmenty odręcznie pisanych listów od papieża Jana Pawła II, które pokazują jak bliskie relacje łączyły arcybiskupa z nim. Zapiski te to również wywiady z ludźmi, którzy poznali Michalika na różnych etapach jego życia. Bibliografia pokazuje jaką rolę odegrał metropolita przemyski w zainicjowaniu Światowych Dni Młodzieży.

„Nie mam nic do stracenia”, to nie tylko sama biografia, ale również zapis dziejów Kościoła, począwszy od II wojny światowej aż do czasów obecnych. Tomasz Krzyżak nie ucieka od tematów ciężkich jak sekrety służbowych kontaktów z SB i lustracji w polskim Kościele.

Anna Fortuna

[Not a valid template]