W Przemyślu jest nowa atrakcja historyczna – schron będący reliktem zimnej wojny [galeria zdjęć]

19 maja 2016

Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.” zaprasza do zwiedzania nowej atrakcji turystycznej Przemyśla – Schronu Kierowania Obroną Cywilną, będącego reliktem zimnej wojny. Dla zwiedzających przygotowano szereg atrakcji, które pozwolą dokładniej zapoznać się z historią tamtych czasów.

Schron Kierowania Obroną Cywilną znajdujący się pod budynkiem Szkoły Podstawowej nr 14 w Przemyślu wybudowany został wraz ze szkołą w 1966 roku podczas słynnej akcji „1000 szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego”. Budowa schronu była następstwem zimnej wojny i zagrożeń jakie ze sobą niosła. Ten schron przeznaczony był, dla tych którzy mieli kierować, ostrzegać, alarmować ludność cywilną w przypadku zagrożenia w szczególności bronią masowego rażenia. Czy takie zagrożenie istniało w tamtych latach ? Jak najbardziej tak. Budowa tego schronu była odpowiedzią na kryzys kubański, który nastąpił w 1962 r., gdzie mało kto zdaje sobie sprawę z tego jak nie wiele brakowało nam od nuklearnej zagłady – mówi prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.” Mirosław Majkowski – Obiekt ten jeszcze do niedawna był ściśle tajnym obiektem, każdy pracownik, który miał wykonać tu jakiekolwiek prace, był wtajemniczony w istnienie tego obiektu był prześwietlany wraz z całą swoją rodziną przez służby bezpieczeństwa. Po jego opuszczeniu, obiekt przez ponad 20 lat ulegał dewastacji. Od lutego br. członkowie „X D.O.K.” prowadzili w nim prace porządkująco – remontowe. Chociaż obiekt już został oddany do zwiedzania, to wciąż będzie doposażany i ulepszany.

Do zwiedzania tych 170 m2 Stowarzyszenie zaprasza nie tylko turystów, ale także dzieci i młodzież ze szkół dla których przygotowano specjalny program zwiedzania – nauki połączonej z czynnym odpoczynkiem. Wizyta w Schronie Kierowania Obroną Cywilną dopasowana została do potrzeb różnych grup wiekowych uczniów – od podstawówki po młodzież szkół ponadgimnazjalnych.

Udostępnienie do zwiedzania Schronu Kierowania Obroną Cywilną stało się możliwe dzięki współpracy „X D.O.K.” z prezydentem Miasta Przemyśla i dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 14 w Przemyślu.

Schron dla zwiedzających czynny jest codziennie od godz. 10 do godz. 18, wejścia o pełnych godzinach ( ostatnie o godz.18 ). Ilość biletów na poszczególne godziny ograniczona. Wstęp : 8 zł bilet normalny i 5 zł bilet ulgowy.

Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K. jest organizacją typu non-profit, która swoje cele statutowe realizuje organizując widowiska i rekonstrukcje historyczne, a także wystawy i prelekcje.

Szczegółowe informacje na temat obiektu można znaleźć na stronie www.schron.webfabryka.pl.

Anna Fortuna

no images were found