Ukraińcy wracają na Ukrainę – FILM

20 marca 2020

W ciągu dzisiejszego dnia  (piątek, 20 marca) Ukraińskie Koleje podstawiły na przemyski dworzec międzynarodowy (od strony ul. Czarnieckiego) kolejno pięć ukraińskich pociągów UZ „Intercity”. Wywiozły one na Ukrainę ponad 3 tysiące Ukraińców, którzy zjechali się pociągami do Przemyśla z różnych stron Polski, i nie tylko Polski. PKP Intercity, na prośbę Ukrainy, przywiozło dziś w nocy z czeskiej Pragi do Przemyśla około 900 Ukraińców, którzy również wyjechali na Ukrainę podstawionymi ukraińskimi pociągami.     

Była to ucieczka nie tyle przed samym koronawirusem, ile przed czasowym brakiem pracy spowodowanym epidemią tej wyjątkowo agresywnej i groźnej choroby. Zamiast bezczynnie siedzieć w wynajmowanych mieszkaniach, wielu Ukraińców zdecydowało się powrócić do swoich rodzin na okres trwania epidemii w Polsce. 

Jak poinformował nas ambasador Ukrainy w Polsce, Andrij Deszczyca, tylko w ciągu bieżącego tygodnia chęć powrotu na Ukrainę zgłosiło w ukraińskiej Ambasadzie aż 3 i pół tysiąca obywateli Ukrainy. Większość z nich znalazła się dzisiaj w Przemyślu i skorzystała z wyjazdu podstawionymi ukraińskimi pociągami. Część natomiast wróciła na Ukrainę samodzielnie przez trzy funkcjonujące polsko-ukraińskie przejścia graniczne: Korczowa-Krakowiec, Hrebenne-Rawa Ruska i Dorohusk-Jogodzin.

Ukraińscy pasażerowie byli bardzo sprawnie odprawiani przez polskie służby graniczne i kolejka przed przemyskim dworcem międzynarodowym szybko znikała we wnętrzu budynku. Ambasador Deszczyca, zadowolony z dobrej współpracy z polskimi służbami, stwierdził, że jest to możliwe dzięki „solidarności polsko-ukraińskiej”.

Mamy dobrą współpracę ze Strażą Graniczną, z władzami lokalnymi, z policją, wojewodą. Mamy uzgodnienia niezbędne z MSWiA, z MSZ-tem. Tak, że jesteśmy dobrej myśli, że te osoby, które chcą wyjechać, mogą wyjechać, a te osoby, które chcą zostać, mogą zostać – stwierdził ambasador Deszczyca.

Do godziny 10:30 zostały odprawione na Ukrainę 3 pociągi, a po południu kolejne dwa. Każdy z pięciu nowoczesnych ukraińskich pociągów zabrał na pokład około 600 pasażerów.

(Tekst i zdjęcie – jb, film – bk)