Sztafeta „Wokół Niepodległej” dotarła do Przemyśla [galeria zdjęć]

26 września 2018

Pogranicznicy biorący udział w biegu sztafetowym „Wokół Niepodległej” dotarli do Przemyśla.

Bieg Sztafetowy „Wokół Niepodległej” rozpoczął się 22 września, z miejscowości Berżniki na Podlasiu. Biorą w nim udział funkcjonariusze i pracownicy Straży Granicznej. Głównym celem biegu jest upamiętnienie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości,

Uczestnicy biegną wzdłuż polskiej granicy nieprzerwanie przez 18 dni, pokonując dystans ok. 3600 km. Na Podkarpaciu długość dystansu do przebiegnięcia wynosi 360 km wzdłuż granicy państwa. Cała trasa wzbogacona została o punkty honorowe, czyli miejsca związane z naszą walką o niepodległość. Jednym z nich jest Miasto Przemyśl i znajdujący się w nim pomnik Józefa Piłsudskiego, do którego dziś rano dotarła sztafeta.

Natychmiast po przejęciu sztafetowej pałeczki, wewnątrz której umieszczona jest rota ślubowania funkcjonariusza SG, przemyscy biegacze – w tym Strażnicy Graniczni, żołnierze 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich, przedstawiciele samorządu – ruszyli jednym z honorowych odcinków, który wiódł m.in. przez Rynek Starego Miasta, fragment ulicy Kazimierzowskiej, ul. Katedralną, Wzgórze Zamkowe i Zniesienie. Przemyski akcent tego biegu miał finał w Huwnikach, gdzie sztafeta przybyła jeszcze przed południem. Na miejscu pogranicznicy przekazali pałeczkę dalej.

Bieg jest również próbą pobicia rekordu Polski w kategorii „najdłuższy bieg sztafetowy”.

Po każdym z odcinków honorowych, wszyscy biegacze zostali odznaczeni medalami pamiątkowymi nawiązującymi do 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W czwartek 27 września w miejscowości Wyszowatka (styk województwa podkarpackiego i małopolskiego) pałeczka sztafetowa zostanie przekazana do  Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Fot. Agata Czereba UM, BiOSG

no images were found