Sto pięć lat przemyskiego Pogotowia Ratunkowego

08/09/2017
1430 Views

W maju 1912 roku powołano do życia Pogotowie Ratunkowe w Przemyślu. W tamtym czasie, w całej Polsce funkcjonowało zaledwie pięć stacji tego typu. Przemyskie Pogotowie Ratunkowe jest najstarszą jednostką ratownictwa medycznego w naszym województwie. W dniu 16 września będzie obchodzić swój jubileusz 105-lecia.

Na jego powstanie, tak jak w przypadku innych miast, wpłynęło szereg tragicznych wydarzeń, takich jak katastrofa kolejowa w Medyce pod Przemyślem w dnia 4 maja 1911 roku, do której doszło po zderzeniu pociągu nr 70, jadącego z Przemyśla z pociągiem nr 170 jadącym z Mościsk. W wyniku tego zderzenia śmierć poniosły dwie osoby a kilkanaście innych zostało rannych. Wypadki o takiej skali oraz zwykła świadomość potrzeby niesienia pomocy medycznej obywatelom doprowadziły do wydania przez Radę Miasta Przemyśla w dniu 8 lutego 1912 rezolucji o potrzebie utworzenia stacji ratunkowej.

Już w czerwcu tego samego roku pogotowie rozpoczęło udzielanie pomocy pierwszym pacjentom. Późniejszy okres to obie wojny światowe i zmiany ustrojowe, które nie stanęły na przeszkodzie w działalności tej instytucji, i niczym feniks z popiołów, dzięki zaangażowaniu wielu ludzi, często wręcz pasjonatów, przemyskie Pogotowie Ratunkowe zawsze się odradzało, by aż do dziś nieść pierwszą pomoc i służyć społeczeństwu.

W dniu 16 września Pogotowie Ratunkowe w Przemyślu obchodzić będzie swój jubileusz 105-lecia.

Program obchodów:

CZĘŚĆ PIERWSZA
godz. 10:30 -uroczysta msza święta w przemyskiej Archikatedrze, podczas której nastąpi poświęcenie sztandaru Ratownictwa Medycznego w  Przemyślu.
Godz. 11:30 – przemarsz gości i uczestników w asyście orkiestry na ulicę Wodną 13, aby na budynku pierwszej siedziby Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu odsłonić  Tablicę okolicznościową. Następnie przejście do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej i złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

CZĘŚĆ DRUGA
godz. 12:15 – Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej (plac Berka Joselewicza 1), sala audiowizualna (wstęp za zaproszeniami): otwarcie ekspozycji planszowej – historia Pogotowia Ratunkowego, przekazanie sztandaru, oficjalne przywitanie, wystąpienia gości, wręczenie odznaczeń państwowych, wyróżnień i podziękowań seniorom oraz obecnym pracownikom pogotowia, prelekcja poświęcona historii Pogotowia Ratunkowego oraz powstaniu systemu PRM,

CZĘŚĆ  TRZECIA –  OTWARTA
godz. 15: 15 – Rynek Starego Miasta, otwarcie Miasteczka Ratownictwa Medycznego:
godz. 15: 30 – pokaz ratownictwa medycznego: pozorowana, zintegrowana akcja ratownicza służb Pogotowia Ratunkowego z Przemyśla i Jarosławia, przemyskiej Grupy Ratownictwa PCK, Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej, Straży Miejskiej.
Godz. 16: 30 – Wydarzenia dodatkowe, Rynek Starego Miasta: promocja zdrowia, profilaktyka przeciwudarowa – prelekcja „Przeciwdziałania następstwom udaru – czas to mózg”(scena w Rynku Miasta), w dniu uroczystości, od godzin porannych Fundacja „Słoneczna Przyszłość” w mobilnym ambulansie przeprowadzi badania USG dla dzieci (rejestracja dzieci przeprowadzona została we wcześniejszym terminie), Mobilne Ambulatorium Medyczne (pomiar podstawowych parametrów – EKG, RR, glukoza, inne), pokazy, konkursy, muzyka, pokaz grup rekonstrukcyjnych z Gorlic i Przemyśla. Historyczna polsko-austriacka drużyna medyczna oraz ekspozycja szpitala polowego – Lazaret, prezentacja pojazdów historycznych, karetek-eksponatów z Muzeum OSP Ratownictwa z  Krakowa i  Muzeum Pojazdów Historycznych z Rakszawy, prezentacja specjalistycznych nowoczesnych ambulansów ratowniczych.

Czas dla całych rodzin: „DMUCHAŃCE PRZEMYŚL”, „BAZYL – ART PRZEMYŚL”, zabawy i konkursy plastyczne dla najmłodszych związane z pracą służb ratowniczych, warsztaty oraz  szkolenia dla dzieci i młodzieży z zakresu udzielania pierwszej pomocy
godz. 16:50 – prezentacja darczyńców, rozstrzygnięcie konkursów.
Godz. 17:30 – występy młodzieżowych zespołów estradowych – sekcja muzyczna MDK, chór TRIOLA Szkoły Podstawowej nr 16
godz. 19:00 – gwiazda wieczoru ALBERTO AMATI, włoski repertuar rozrywkowy
godz. 20:00 – mecz  towarzyski piłki nożnej – reprezentanci miasta kontra przedstawiciele zawodów medycznych – na stadionie KS CZUWAJ Przemyśl.
godz. 21:00 przewidywane zakończenie uroczystości.


Inne wiadomości

I miejsce UKS Orlik Przemyśl w Turnieju eliminacyjnym o Puchar Prezesa PZPN Zbigniewa Bońka rocznik 2007
Aktualności sportowe
246 views
Aktualności sportowe
246 views

I miejsce UKS Orlik Przemyśl w Turnieju eliminacyjnym o Puchar Prezesa PZPN Zbigniewa Bońka rocznik 2007

af - 17/01/2018

UKS Orlik Przemyśl zdobył I miejsce w Turnieju eliminacyjnym o Puchar Prezesa PZPN Zbigniewa Bońka rocznika 2007. Turniej eliminacyjny do…

Uderzył mieszkankę Przemyśla. Teraz spędzi 3 lata za kratkami
Przemyśl
711 views
Przemyśl
711 views

Uderzył mieszkankę Przemyśla. Teraz spędzi 3 lata za kratkami

af - 17/01/2018

Krzysztof S. skazany na 3 lata pozbawienia wolności za uderzenie kobiety. Wyrok nie jest prawomocny. W sprawie przeciwko Krzysztofowi S.…

Odpowie za pobicie mieszkańca Przemyśla
Przemyśl
368 views
Przemyśl
368 views

Odpowie za pobicie mieszkańca Przemyśla

af - 17/01/2018

29 grudnia 2017 r. Prokuratura Rejonowa w Przemyślu skierowała do Sądu Rejonowego akt oskarżenia przeciwko Dawidowi W. Mężczyzna odpowie za…