Sopranistka laureatką stypendium twórczego Prezydenta Miasta Przemyśla

24 października 2018

Laureatka otrzymane stypendium przeznaczy na wydanie płyty.

19 października, prezydent Przemyśla Robert Choma wręczył stypendium twórcze sopranistce Renacie Johnson – Wojtowicz. Laureatka dzięki nagrodzie wyda płytę z 12 ariami operowymi oraz pieśniami, do nagrania których zostanie zaangażowana czterdziestoosobowa Orkiestra Filharmonii  Lwowskiej pod dyrekcją Serhiya Khorovetsa.

Renata Johnson – Wojtowicz urodziła się 5 maja 1983 r. Naukę śpiewu rozpoczęła w Państwowej Szkole Muzycznej im. Artura Malawskiego w Przemyślu, a kontynuowała w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, uzyskując dyplom  w klasie dr Macieja Bartczaka (2007). Umiejętności wokalne poszerzała na kursach mistrzowskich m.in. Heleny Łazarskiej, Jadwigi Romańskiej, Ingrid Kremling – Domański oraz Gabrieli Munari (Conservatorio Rovigio Włochy). Pierwsze doświadczenia sceniczne zdobywała w czasie studiów, gdzie zadebiutowała w roli Hrabiny z opery W. A. Mozarta Wesele Figara. Jako studentka nawiązała współpracę z Operą Śląską w Bytomiu oraz Teatrem Muzycznym w Gliwicach. Współpracowała z wieloma znakomitymi dyrygentami, takimi jak: Mirosław J. Błaszczyk, J. Wincenty Hawel, Tomasz Biernacki, Marek Tracz, Jose Ferreira Lobo, Tadeusz Serafin, Grzegorz Mierzwiński. Po ukończeniu studiów kontynuuje współpracę z Operą Śląską, z którą koncertuje w takich krajach jak Niemcy, Austria, Szwajcaria, Francja, Holandia, Szwecja i Norwegia. W roku 2008 nawiązała współpracę z Agencją muzyczną Pro Musica we Wrocławiu, z którą także koncertuje na zagranicznych tournee. Rok później bierze udział w szeregu koncertów w Katowicach, występując z Orkiestrą Salonową Grzegorza Mierzwińskiego. W grudniu 2012 została finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej w Krakowie oraz zostaje przyjęta do Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie.

Od roku 2009 Renatę Johnson – Wojtowicz usłyszeć można m.in. na scenie  Zamku Kazimierzowskiego i Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu, Muzeum Ziemi Przemyskiej, Centrum Kultury i Promocji Kolping w Jarosławiu, Sanockim Domu Kultury oraz w Zamku Dubiecko.