Sobota ze Sławomirem Mrożkiem – wystawa fotografii i spektakl

24 lipca 2015

Już jutro na przemyskim Rynku, o godz.17.30 odbędzie się wernisaż wystawy znakomitego polskiego fotografa Pawła Chara „Sławomir Mrożek – Życie Warte jest Życia”.

Autorem projektu jest Paweł Chara, który przez ostatnie dwa lata życia Sławomira Mrożka miał nie tylko zaszczyt przebywać w jego najbliższym otoczeniu i obcować z jego niezwykłym umysłem, ale także pełnić obowiązki osobistego sekretarza pisarza i być zarazem fotografem dokumentującym codzienność w najbliższym otoczeniu Mistrza. Przez ten okres odwiedził wspólnie z nim szereg istotnych dla niego miejsc, nie zdając sobie – przynajmniej wówczas – sprawy z tego jaką formę i znaczenie dla końcowych rezultatów projektu będą miały ich ówczesne działania. Odbył także wiele spotkań z prominentami oraz najbliższymi przyjaciółmi Pana Sławomira. Wszystko to zostało skrupulatnie zarejestrowane w formie subiektywnych obrazów fotograficznych oraz zapisków i notatek, a ostatecznymi efektami kilku lat tej wyjątkowej pracy są:

– Wielkoformatowa wystawa fotografii, prace pokazujące Mrożka na pograniczu światów – realnego i wewnętrznego, ukazującego Mistrza sam na sam ze sobą, dalekiego lub bliskiego.

– Książka – Album, wydawnictwo zawierające fotografie autorstwa Pawła Chary wykonane w trakcie realizacji projektu. Niemal wszystko, co znajduje się w książce nigdy wcześniej nie było publikowane.

– Materiał audiowizualny w formie filmowej, pokazujący naturalne oblicze Mrożka w rozmaitych sytuacjach dnia codziennego. Materiał był zarejestrowany w trakcie realizacji projektu, jak też częściowo po jego zakończeniu.

Przemyska odsłona projektu odbędzie się 25 lipca 2015 r. o godzinie 17:30 na Rynku Starego Miasta. Zainauguruje ją wernisaż plenerowej wystawy fotografii, po którym przeniesiemy się do Przemyskiej Biblioteki Publicznej na wyjątkowe spotkanie z Autorem oraz pokaz specjalnie przygotowanego na tę okazję materiału audiowizualnego będącego oficjalną zapowiedzią powstającej obecnie produkcji filmowej poświęconej zmarłemu Pisarzowi.

Na zakończenie proponujemy gratkę dla miłośników teatru z najwyższej półki – spektakl „Emigranci” Sławomira Mrożka rodem z Teatru Polskiego (premiera 6 czerwca 2015) w reżyserii Piotra Cyrwusa z genialnymi odtwórcami tytułowych ról: Piotrem Cyrwusem i Szymonem Kuśmidrem. Na to wydarzenie zapraszamy na godzinę 20.00 do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Bilety w cenie 20 zł do nabycia w Muzeum.