Służba Celna w Przemyślu gościła słowackich kolegów

14 kwietnia 2014

Delegacja Słowackiej Służby Celnej gościła w piątek, 11 kwietnia na przejściu drogowym i kolejowym w Medyce. Podczas odwiedzin przemyscy funkcjonariusze podzielili się swoim doświadczeniem ze słowackimi celnikami.

Przybyłych gości przywitał Z-ca Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu Artur Jasiński.Głównym celem odwiedzin było zapoznanie się z działaniem oraz efektami funkcjonowania skanerów rentgenowskich do prześwietlania samochodów ciężarowych i kontenerów Rapiscan G4500 i skanera kolejowego R90. Tą tematykę wraz z największymi wykryciami przemytu zaprezentował Witold Tymczyszyn, Inspektor Ochrony Radiologicznej. Uczestnicy spotkania obejrzeli skanery, poznali strukturę organizacyjną, a także procedury typowania do kontroli na granicy kolejowej i drogowej. Uczestniczyli też w skanowania i interpretowaniu obrazów rentgenowskich, wymienili się doświadczeniami z funkcjonariuszami pracującymi na stanowiskach operatorów skanerów.

Spotkanie zakończono umówieniem problemów występujących na granicy UE, obejmującej polską i słowacką część granicy. Nasi goście bardzo pozytywnie ocenili rozwój technologiczny polskiej Służby Celnej w zakresie skanerów.

Skanery jakimi dysponują celnicy, to nie tylko urządzenia stacjonarne, ale i mobilne. Dzięki nim możliwa jest nieinwazyjna obsługa ładunków i towarów. Ma to swoje przełożenie na bezpieczeństwo, oszczędność czasu oraz wysoką jakość obsługi i obniżenie jej kosztów.

Urządzenia rentgenowskie używane przez Polskich celników stawiają ich w światowej czołówce państw wykorzystujących nowoczesne technologie.