Rocznica śmierci Ryszarda Siwca
W piątek, 12 września w rocznicę śmierci Ryszarda Siwca prezydent Robert Choma złożył kwiaty przy tablicy upamiętniającej Żołnierza AK, obrońcy praw człowieka.
Ryszard Siwiec urodził się w 1909 r w Dębicy, a do Przemyśla przyjechał w 1936. Przed wojną pracował w urzędzie skarbowym, a później jako księgowy.
W roku 1968, podczas dożynek odbywających się na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie Ryszard Siwiec protestując przeciwko inwazji na Czechosłowację dokonał samospalenia. Do zdarzenia doszło w obecności szefów partii, dyplomatów i 100 tys. Widzów. Przed podpaleniem się rozrzucił w tłum ulotkiz protestacyjnym apelem, które pisał pod pseudonimem Jan Polak. Ryszard Siwiec zmarł po czterech dniach w wyniku poniesionych obrażeń i pochowany został w Przemyślu.
Jeszcze przed Wyjazdem do Warszawy sporządził testament oraz nagrał na taśmę magnetofonową antykomunistyczne przesłanie. Jego list pożeglany do żony został przechwycony na poczcie przez Służbę Bezpieczeństwa, w wyniku czego dotarł do niej dopiero po 22 latach.
Protest R. Siwca został przemilczany przez wszystkie media, a świadkom zdarzenia wmawiano, że był on niezrównoważony psychicznie.
W Przemyślu, w 1991 r imieniem Siwca nazwano most. Na kamienicy, w której mieszkał widnieje pamiątkowa tabliczka.