Robert Choma ogłosił że będzie kandydował na prezydenta Przemyśla

2 lipca 2014

Oficjalne potwierdzenie kandydatury Roberta Chomy w najbliższych wyborach, kwestia budżetu obywatelskiego na rok 2015, to główne tematy dzisiejszej konferencji zwołanej przez prezydenta Przemyśla oraz stowarzyszenie Regia Civitas.

Na dzisiejszej konferencji Robert Choma oficjalnie potwierdził swój start w jesiennych wyborach samorządowych, na prezydenta miasta. Jako kandydat nie czuje się pewnym wygranym, ma dużo pokory, a 12 lat rządzenia, to nie tylko budowanie pozytywnego elektroratu , a wręcz odwrotnie. Co do swojego programu zapowiada, że będzie na pewno ciekawy i atrakcyjny. Wystartuje w nich również klub Regii Civitas, który jak podkreśla nie jest zamknięty na organizacje czy też podmioty chcące się do nich przyłączyć.

Jak poinformował prezes tego ugrupowania Tomasz Kuźmiek, 30 czerwca na walnym, nadzwyczajnym zebraniu członków Regii udzielono jednogłośnego poparcia dla Roberta Chomy. Członkowie stowarzyszenia podkreślają, że doceniają jak w ciągu trzech kadencji rządził on miastem.

Prezydent odniósł się również do nieudzielonego mu absolutorium, przypominając, że taka sytuacja miała już miejsce cztery lata temu. Nie rozumie jednak zachowania PO, któro współrządziło w 2013 roku, a nie wzięło na siebie odpowiedzialności., co jest typowym zachowaniem dla nich. O głośnej wciąż sprawie zielonego rynku Robert Choma przyznaje się, że popełnił błąd, który teraz trzeba poprawić. Sposób w jaki jest skonstruowana umowa z wykonawcą nie pozwala na jej zerwanie, gdyż to uniemożliwiłoby dokończenie prac. Przetarg na modernizację wygrała firma, która okazała się najtańsza. Wyznaczony termin zakończenia prac do końca lutego nie został dotrzymany ze względu na pogodę. Mamy już lipiec, a końca przebudowy wciąż nie widać.

W ubiegły piątek minął termin składania wniosków dotyczących budżetu obywatelskiego 2015. Zastępca prezydenta Grzegorz Hayder przypomniał, że na zadania inwestycyjne zostanie przeznaczone 1,5 mln zł, na pojedyncze zadanie przypadnie 300 tys. zł. W tym roku w porównaniu z ubiegłym złożono mniej wniosków. Wśród 30 podań najwięcej dotyczy wypoczynku i rekreacji. Do 29 lipca zostaną one poddane weryfikacji, a następnie głosowaniu. Wyniki zostaną ogłoszone we wrześniu. Istotną kwestią jest fakt, dopiero 31 lipca zostanie opublikowany nowy wzór kart do głosowania. Głosy zebrane na innych kartach będą nie ważne.

W trakcie dzisiejszej konferencji prezydent Robert Choma podziękował zarządowi Zakładu Automatyki POLNA S.A. za utworzenie zielonej siłowni w Parku Miejskim. Inwestycja ta powstała z okazji jubileuszu 90-lecia firmy.

 Anna Fortuna