Rekordowa liczba odprawionych podróżnych na podkarpackiej granicy

3 stycznia 2019

W okresie świąteczno – noworocznym padł rekord w liczbie odprawionych podróżnych na podkarpackich przejściach granicznych. Nie odnotowano jednak żadnych poważnych incydentów związanych z przestępczością graniczną.

W okresie świąteczno – noworocznym, na podkarpackich granicach odprawiono 52 tys. osób i blisko 8 tys. pojazdów.

Kulminacja ruchu granicznego miała miejsce w niedzielę 23 grudnia 2018 r. Wówczas podkarpackie przejścia graniczne przekroczyło ponad 52 tysiące osób. W dni powszednie, średnio, przekracza je ponad 30 tys. podróżnych w ciągu doby. Najwięcej osób odprawiono na przejściu granicznym w Medyce, a środków transportu w Korczowej.

Tak duży ruch graniczny, związany był przede wszystkim, z powrotami obywateli Ukrainy z pracy czy studiów w krajach UE, ale także był efektem przedświątecznych zakupów w Polsce. W świąteczne dni Bożego Narodzenia (24-26 grudnia) ruch wyraźnie zmalał i utrzymywał się na poziomie ok. 16 tysięcy odprawionych podróżnych w ciągu doby. Następnie, zaczął piąć się w górę, aby w weekend przed Sylwestrem osiągnąć poziom ponad 37 tys. podróżnych.

W podsumowaniu, okres świąteczno – noworoczny na granicy polsko – ukraińskiej był czasem spokojnym i bezpiecznym. Nie odnotowano żadnych poważnych incydentów związanych z przestępczością graniczną.