“Przystanek Poezja” w przemyskim CK z udziałem Elżbiety Ferlejko

06/12/2017
1021 Views

W dniu 30 listopada w Centrum Kulturalnym w Przemyślu odbył się „Przystanek Poezja”. Na scenie Klubu „Piwnice” CK, podczas cyklicznie organizowanych spotkań poetyckich, przez ponad 18 lat zaprezentowało swoją twórczość już 40 podkarpackich poetów. Tym razem gościem była Elżbieta Ferlejko ze Stalowej Woli.

Elżbieta Ferlejko – poetka, urodzona w 1967 r. we Frampolu, dzieciństwo spędziła w Rzeczycy Księżej k. Kraśnika. Od 1986 r. mieszka i pracuje w Stalowej Woli. Absolwentka Wydz. Prawa i Administracji UMCS. Swoje rozmyślania zapisuje od lat szkolnych w formie wierszy. Debiutowała na łamach stalowowolskiej „Sztafety”. Publikowała również w „Nadwisłoczu”, „Głosie Tyczyna”, „Krynicy” (kwartalnik mniejszości polskiej na Ukrainie). Jej wiersze były publikowane w ośmiu tomikach „Dorocznego Spotkania Poetów” Centrum Kulturalnego w Przemyślu oraz almanachach: „Spojrzeniach 4”, „Spojrzeniach 5” i „Spojrzeniach 6”, wydawanych przez Stowarzyszenie Literackie „Witryna”, którego jest członkiem od 2006 roku. W latach 2009-2013, będąc członkiem Zarządu Stowarzyszenia pełniła funkcję skarbnika. W 2016 r. wydała swój pierwszy tomik wierszy „Jestem spod róży. Jestem z podróży”, który otrzymał Nagrodę Miasta Stalowa Wola „Gałązka Sosny” w kat. debiut artystyczny.

Elżbieta Ferlejko posiada niezwykłą swobodę w wyrażaniu myśli, w sposób mądry i wnikliwy opisuje swoje uczucia i refleksje związane z ludzką egzystencją. W swoich wierszach zastanawia się również nad rolą poety i poezji we współczesnym świecie. „Wierszem rozmawiam ze światem” to tytuł mini tomiku i spotkania zaczerpnięty z jednego z wierszy poetki. Centrum Kulturalne własnym nakładem przygotowało wydanie bibliofilskie z wyborem jej wierszy, który wraz z autografem autorki otrzymał każdy uczestnik wieczoru.

Kilka wierszy z tego tomiku przeczytały recytatorki z Grupy Teatralnej „Garderoba”: Monika Morawska i Elżbieta Zezula, przygotowane przez Barbarę Płocicę, instruktora teatralnego CK. O przeczytanie dwóch wierszy autorka poprosiła również dwójkę swoich znajomych- Zbigniewa Partykę oraz Monikę Baran.

Wieczór uświetnił również swoim gościnnym występem zespół Average 65 wykonując takie utwory jak: “Nokturn”, “Kasztany”, “Sun of these days” oraz “Już nie zapomnisz mnie”.

Na zakończenie spotkania była okazja, by porozmawiać, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z autorką. Ponadto jak na andrzejkowy wieczór przystało nie zabrakło karteczek z wróżbami, pełnych pozytywnych złotych sentencji.


Inne wiadomości

Podejrzana o zabójstwo syna została tymczasowo aresztowana na okres 3 miesięcy
Przemyśl
739 views
Przemyśl
739 views

Podejrzana o zabójstwo syna została tymczasowo aresztowana na okres 3 miesięcy

af - 22/02/2018

Matka przyznała się do zabójstwa 2-letniego syna. Kobieta nadal przebywa w przemyskim szpitalu, gdzie też została przesłuchana i złożyła wyjaśnienia.…

Mieszkaniec Przemyśla groził SOK-istom maczetą
Przemyśl
548 views
Przemyśl
548 views

Mieszkaniec Przemyśla groził SOK-istom maczetą

af - 22/02/2018

Patrol Straży Ochrony Kolei ujął dwóch agresywnych mężczyzn. Jeden z nich groził funkcjonariuszom maczetą. W dniu 18 lutego, na stacji…

Bogusław Zaleszczyk nowym przewodniczącym Rady Miejskiej w Przemyślu
Przemyśl
450 views
Przemyśl
450 views

Bogusław Zaleszczyk nowym przewodniczącym Rady Miejskiej w Przemyślu

af - 22/02/2018

Bogusław Zaleszczyk został nowym przewodniczącym Rady Miejskiej w Przemyślu. Był on jedynym kandydatem zaproponowanym na to stanowisko. Do lutego br.…