Tomasz Bandrowicz o Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Los Angeles

6 sierpnia 2015

Przemyślanin, nauczyciel Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 Tomasz Bandrowicz jako sędzia uczestniczył w Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Los Angeles. Wrażeniami z wyjazdu podzielił się z Portalem Przemyskim.

Wrażenia po powrocie mogą być tylko pozytywne i wcale nie opadają, wręcz dopiero dochodzi do mnie co mnie spotkało. Uczestniczyłem w największej imprezie sportowej zorganizowanej w tym roku, a mianowicie w Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych, Los Angeles 2015. Dla zrozumienia mojego entuzjazmu podam kilka podstawowych statystyk:

– rywalizowało 165 krajów
– 6500 zawodników
– 2000 trenerów
– 30 000 wolontariuszy z całego świata
– 500 000 widzów

Samą ceremonię otwarcia na żywo na Los Angeles Memorial Coliseum oglądało 80 000 widzów, w tym ja 😉

Impreza została okrzyknięta największą imprezą humanitarno sportową w 2015 roku na świecie !!

bocce2

Wszystko było zorganizowane i prowadzone w typowo amerykański sposób, czyli z wielkim rozmachem, zabawą i luzem. Było to jedno wielkie show. Zawodnicy ani razu nie odczuli swojej niepełnosprawności. Hale i stadiony sportowe były pełne widzów, którzy bardzo głośno dopingowali wszystkich sportowców. Polska może się jedynie uczyć takiego podejścia społeczeństwa do osób niepełnosprawnych intelektualnie, choć powoli się to zmienia i u nas.

Teraz już o mojej pracy na tych Igrzyskach. Reprezentowałem nasz kraj jako międzynarodowy sędzia bocce. Podczas igrzysk przeprowadziłem 29 meczy jako sędzia główny, w których spotkało się 40 państw z całego świata. Muszę szczerze przyznać, że o istnieniu wielu z nich nie miałem pojęcia.

Moja praca została bardzo pozytywnie oceniona, o czym świadczy choćby fakt, że ani jeden mecz pod moim przewodnictwem nie zakończył się protestem jakiejkolwiek z drużyn. O ile podczas trwania meczy musiałem być ubrany w strój sędziowski jaki przewidział organizator, tak w czasie wolnym reklamowałem Przemyśl i SOSW Nr 1 nosząc koszulki z logo w/w. Na koniec igrzysk koszulki poszły w świat bo tradycją na tak wielkich imprezach jest wymiana sprzętu między uczestnikami 😉

Polskę reprezentowało 60 zawodników w 15 dyscyplinach sportowych. Kadra zdobyła 29 złotych krążków, 18 srebrnych i 19 brązowych. Podkarpacie reprezentował tylko jeden zawodnik – Patryk Jaszcz (Mielec), który jest aż trzykrotnym złotym medalistą w bowlingu !!!

Jeśli ktoś ma ochotę zobaczyć jaki klimat towarzyszył podczas całych igrzysk to proponuję obejrzeć ceremonię otwarcia. Zorganizowana z wielkim rozmachem i dodatkowo opatrzona świetnym polskim komentarzem dziennikarzy TVP Sport

Ceremonia otwarcia w TVP

Tomasz Bandrowicz