Przemyskie pielęgniarki dostaną podwyżkę

27 września 2014

W ubiegły poniedziałek pielęgniarki w Szpitalu Wojewódzkim w Przemyślu rozpoczęły strajk głodowy żądając podwyżek wynagrodzeń o 500 zł. Rozmowy ostatecznie powinny zakończyć się w najbliższy poniedziałek.

W strajku bierze udział obecnie osiem kobiet. Wtorkowe spotkanie z dyrektorem szpitala nie przyniosło porozumienia. W minioną środę ze strajkującymi pielęgniarkami spotkał się Tadeusz Pióro Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego. W spotkaniu uczestniczyły wszystkie związki zawodowe. Jak przekonywał Tadeusz Pióro problem nie dotyczy tylko przemyskiego szpitala. Jest to konsekwencja wieloletnich zaniedbań w służbie zdrowia i źle działający system w całym kraju. Dlatego trudno znaleźć dobre rozwiązania z poziomu województwa. „Zarząd dokłada wszelkich starań, aby wciąż doinwestowywać placówkę, co powinno skutkować zwiększeniem kontraktu z NFZ, równocześnie zabiega o zwiększenie kontraktu na przyszły rok. Zarząd Województwa wnioskuje także do NFZ o uruchomienie rezerwy na ten rok. Te działania powinny przynieść korzyści dla personelu szpitala jeszcze w tym roku.” – mówił Tadeusz Pióro. Podkreślił, że zgodnie z obowiązującymi przepisami samorząd nie może dołożyć środków na bieżącą działalność szpitala.

Protestującym złożono propozycję, aby w przyszłym roku do proponowanej obecnie podwyżki 100 zł dołożyć jeszcze 50 zł. Strajkujący zaproponowali, żeby wspomniane 50 zł dodać jeszcze w tym roku, zamiast w roku następnym oraz aby ta podwyżka była gwarancją kolejnych corocznych. Ostateczne rozmowy z dyrektorem szpitala J. Hamryszczakiem mające zakończyć protest odbędą się w najbliższy poniedziałek.