Przemyskie muzeum stara się o kupno obrazu Mariana Strońskiego

21 sierpnia 2016

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej walczy o zakup obrazu przemyskiego artysty Mariana Strońskiego. Każdy z nas może przyłączyć się do akcji, a tym samym stać się współwłaścicielem „Widoku z Dubrownika”.

Dwoje pracowników z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, historyk sztuki Katarzyna Winiarska z działu Sztuki, Rzemiosła i Etnografii oraz Tomir Mazur z działu Edukacji, Promocji i Wystaw, to inicjatorzy projektu „Widok z Dubrownika – pomóż Muzeum kupić obraz”.

Chcemy zakupić obraz autorstwa Mariana Strońskiego, który zlokalizowaliśmy na terenie Polski. Pomóc w tym ma portal PolakPotrafi.pl. – mówi Tomir Mazur.

Jednak aby obraz mógł trafić do Przemyśla potrzebna jest kwota 7 tys. zł, a na jej zebranie jest czas do 3 października. Każdy chcący wesprzeć tą inicjatywę może dokonać dowolnej wpłaty – już od symbolicznej złotówki – poprzez portal PolakPotrafi.pl. Walka toczy się o czas, dlatego że w każdej chwili obraz może zostać podkupiony.

Do tej pory żadne muzeum państwowe nie skorzystało z napisania takiego projektu, jesteśmy pierwsi w Polsce – wyjaśnia T. Mazur – Chodzi o to żeby ludzie zaangażowali się w kulturę, żeby wiedzieli, że kultura też kosztuje. Chodzi też o partycypację, odpowiedzialność za coś i współudział.

Wspierający akcję otrzymają nagrody w postaci albumów, książek, które zostały wydane przez Muzeum. Staną się oni też symbolicznymi współwłaścicielami tego obrazu, który na stałe trafi na wystawę M.Strońskiego w Muzeum Historii Miasta Przemyśla. Nazwiska tych którzy wspomogli zakup zostaną opublikowane w internecie i bezpośrednio pod obrazem. Będą oni mieli także dożywotni bezpłatny wstęp na tą wystawę.

Pracownia Mariana Strońskiego w Warszawie spłonęła w 1939 r. Przemyskie Muzeum stara się uratować to co zostało, kupuje jego prace, pamiątki, korespondencje, akcesoria artystyczne. W roku 2015 w Muzeum Historii Miasta Przemyśla otwarto wystawę poświęconą życiu i twórczości tego artysty. „Widok z Dubrownika” to obraz, który został namalowany podczas podróży Strońskiego na Półwysep Bałkański w 1924 r.

Na korzyść Muzeum – że to właśnie tam powinien trafić obraz – przemawia również jego pracownia konserwatorska, która pozwala na utrzymanie dzieł w bardzo dobrym stanie, na co prywatnej osobie byłoby ciężko sobie pozwolić.

Akcja ma charakter ogólnopolski, nie jest kierowana tylko do mieszkańców naszego miasta. Obecnie przy pomocy 25 wspierających na konto wpłynęło ponad 1400 zł. Jeśli nie uda się zebrać docelowej kwoty 7 tys. zł wszystkie wpłaty zostaną zwrócone wpłacającym. W przypadku zaś nadwyżki, za nią zostanie nakręcony film na youtube’a o życiu i twórczości Strońskiego.