Próbował wręczyć 20 euro łapówki

19 stycznia 2019

Na przejściu granicznym w Korczowej zatrzymano obywatela Ukrainy, który usiłował wręczyć korzyść majątkową funkcjonariuszowi Straży Granicznej w zamian za odstąpienie od czynności służbowych.

14 stycznia, do odprawy granicznej na wjazd do Polski stawił się pojazdem marki Lexus LX570 36 -letni obywatel Ukrainy. W trakcie kontroli funkcjonariusz stwierdził, że szyba czołowa samochodu, którym podróżuje mężczyzna, ma amatorsko naklejoną folię, która maksymalnie ogranicza  widoczność i przepuszczalność światła. Nie jest to zgodne z obowiązującymi w Polsce przepisami. Kierowca upierał się, że szyby są odpowiednio przyciemnione. Wówczas, pogranicznik zaproponował pomiar przepuszczalności światła przy zastosowaniu profesjonalnego urządzenia – CL 176RS. W odpowiedzi na to, ukraiński kierowca wyjął 20 euro, aby odstąpił od czynności służbowej.

Mężczyzna został zatrzymany za łapownictwo czynne. Za próbę przekupstwa został skazana na karę 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby 2 lat.