Prezydent Przemyśla opowiadał bajki. Ruszył projekt Przemyśl­ – Eden czytelników

29 maja 2014

W ubiegły piątek wystartował projekt Przemyśl­ – Eden czytelników: „Zaczynamy od bajek”. Akcja mająca na celu promowanie czytania wśród dzieci i młodzieży potrwa do 22 czerwca.

Organizatorem projektu jest Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK wspierane środkami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat nad imprezą objął Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Prezydent Miasta Przemyśla.

Akcję rozpoczęto od maratonu czytania, który zainicjował prezydent Robert Choma fragmentem książki Kornela Makuszyńskiego „O dwóch takich co ukradli księżyc”. Wśród znanych Przemyślan czytającym dzieciom znaleźli się m.in.: Poseł na Sejm Piotr Tomański, światowej sławy pianista Adam Wodnicki, Prezes Teatru Fredreum Krystyna Maresch-Knapek. Z dziećmi spotkała się również Renata Piątkowska, autorka książek dla najmłodszych.

Młodzi uczestnicy spotkania rysowali ilustracje do bajek, obejrzeli spektakl o kocie w butach przygotowany przez Scenę Komediową Młodych. W tym dniu również uroczyście odsłonięto ławeczkę poetów. Imprezę poprowadził redaktor naczelny naszej wyśmienitej konkurencji Hubert Lewkowicz.

Pierwszy dzień zakończył się w „Piwnicy Artystycznej pod Niedźwiadkiem”, gdzie swój program „Dobranocka poetycka dla dzieci i dorosłych” przedstawiła Przystań Poetycka.

Projekt Przemyśl – Eden Czytelników ma na celu wyrobienie nawyków czytania oraz pokazanie jak ważne jest ono by zbliżyć młodych ludzi do kultury. W trakcie tej akcji promowana będzie twórczość Kornela Makuszyńskiego, który przez chwilę mieszkał w Przemyślu.

fot. Rafał Porada (www.przemysl.pl)