Pracownia ludwisarska z Przemyśla wraz z firmą z Czernicy wykonała największy na świecie dzwon kołysany

04/10/2018
5222 Views

Pracownia ludwisarska Jana Felczyńskiego w Przemyślu przy współpracy z firmą Rduch Bells & Clocks w Czernicy wykonała największy na świecie dzwon kołysany.

“Vox Patris” (“Głos Ojca”) największy dzwon kołysany na świecie – 55 ton, 4,5 metra średnicy, 4 metry wysokości odlany został w Metalodlew SA w Krakowie. Prace nad nim rozpoczęły się w 2015 r. i towarzyszyły im wielomiesięczne konsultacje, symulacje i analizy naukowo-techniczne ze specjalistami Katedry Odlewnictwa Politechniki Śląskiej oraz Metalodlew SA w Krakowie.

Na wykonanie dzwonu zużyto ponad 60 t metalu – 78% stopu miedzi i 22% cyny. Dzwon musiał zostać odlany w całości, co stanowiło nie lada wyzwanie, gdyż w piecu krakowskiego Metalodlewu jednorazowo można przetopić 15 t metalu.

W procesie tworzenia dzwonu, najpierw wykonano rdzeń wewnętrzny, a następnie przy użyciu wzornika ludwisarze stworzyli tzw. dzwon fałszywy odwzorowujący oryginał z naniesionymi zdobnymi inskrypcjami z wosku. Na nim uformowany został płaszcz oddający rzeczywisty kształt i wygląd dzwonu. W wyniku podgrzewania wosk wytopił się, odciskając ornamenty na płaszczu. Po usunięciu dzwonu fałszywego powstałą przestrzeń wypełniono brązem dzwonowym.

Największy na świecie dzwon kołysany „Vox Patris” popłynie statkiem do Brazylii, a następnie na specjalnej platformie samochodowej zostanie przewieziony do portu. Docelowo trafi do Trinidade, gdzie rozbrzmiewać będzie w Sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego.

Fot. Pracownika ludwisarska Jana Felczyńskiego w Przemyślu

Inne wiadomości

Rozmawiali o Karpatach
Wiadomości
376 views
Wiadomości
376 views

Rozmawiali o Karpatach

adm - 18/02/2019

Przez dwa dni weekendu w krasiczyńskim zamku odbywała się konferencja zorganizowana przez Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego pod hasłem Europa Karpat.…

Internet nie wybacza. Burza po wpisie marszałka Ortyla.
Wiadomości
1640 views
Wiadomości
1640 views

Internet nie wybacza. Burza po wpisie marszałka Ortyla.

adm - 16/02/2019

Jednym z ulubionych tematów internautów w Polsce są  tzw. „wrzutki” zdjęć jedzenia w publicznych szpitalach. Na podobny pomysł wpadł Dariusz…

Niedopuszczalny stan czystości miejskich chodników
Wiadomości
956 views
Wiadomości
956 views

Niedopuszczalny stan czystości miejskich chodników

adm - 16/02/2019

Otrzymaliśmy sygnał wraz ze zdjęciami od czytelnika dotyczący czystości chodników w ścisłym centrum miasta. Zdjęcia zostały wykonane w ostatnią niedzielę.…