Pracownia ludwisarska z Przemyśla wraz z firmą z Czernicy wykonała największy na świecie dzwon kołysany

6 października 2018

Pracownia ludwisarska Jana Felczyńskiego w Przemyślu przy współpracy z firmą Rduch Bells & Clocks w Czernicy wykonała największy na świecie dzwon kołysany.

„Vox Patris” („Głos Ojca”) największy dzwon kołysany na świecie – 55 ton, 4,5 metra średnicy, 4 metry wysokości odlany został w Metalodlew SA w Krakowie. Prace nad nim rozpoczęły się w 2015 r. i towarzyszyły im wielomiesięczne konsultacje, symulacje i analizy naukowo-techniczne ze specjalistami Katedry Odlewnictwa Politechniki Śląskiej oraz Metalodlew SA w Krakowie.

Na wykonanie dzwonu zużyto ponad 60 t metalu – 78% stopu miedzi i 22% cyny. Dzwon musiał zostać odlany w całości, co stanowiło nie lada wyzwanie, gdyż w piecu krakowskiego Metalodlewu jednorazowo można przetopić 15 t metalu.

W procesie tworzenia dzwonu, najpierw wykonano rdzeń wewnętrzny, a następnie przy użyciu wzornika ludwisarze stworzyli tzw. dzwon fałszywy odwzorowujący oryginał z naniesionymi zdobnymi inskrypcjami z wosku. Na nim uformowany został płaszcz oddający rzeczywisty kształt i wygląd dzwonu. W wyniku podgrzewania wosk wytopił się, odciskając ornamenty na płaszczu. Po usunięciu dzwonu fałszywego powstałą przestrzeń wypełniono brązem dzwonowym.

Największy na świecie dzwon kołysany „Vox Patris” popłynie statkiem do Brazylii, a następnie na specjalnej platformie samochodowej zostanie przewieziony do portu. Docelowo trafi do Trinidade, gdzie rozbrzmiewać będzie w Sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego.

Fot. Pracownika ludwisarska Jana Felczyńskiego w Przemyślu