Poszukiwanie przyszłości Przemyśla [Galeria zdjęć]

17 września 2018

Przemyśl nie zmienia się na lepsze, a wszystkiemu winien samorząd. Takie wnioski płyną z ciekawej debaty na PWSP.

W ramach inicjatywy Wspólnie na 100-lecie Niepodległości Polski w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej odbyła się debata o przyszłości Przemyśla. Zgromadziła ona mieszkańców, działaczy społecznych, radnych, a także posłów i kilku kandydatów na urząd prezydenta miasta. Imprezę w sali wypełnionej po brzegi prowadził znany z tygodnika Polityka Edwin Bendyk, dziennikarz, publicysta specjalizujący się w tematyce rozwoju miast.

Jest źle, choć nie tragicznie – taka była ogólna konkluzja ciekawej dyskusji. Najczęściej podnoszonym zarzutem był brak zaangażowania władz miasta w inicjatywy społeczne i gospodarcze. Dyskutanci wskazywali na niewykorzystany potencjał kulturowy Przemyśla, brak realnej współpracy pomiędzy samorządem a PWSW, niedopasowanie oferty szkolnictwa średniego do potrzeb lokalnej gospodarki. Prowadzący spotkanie E. Bendyk podawał przykłady miast, które były w jeszcze gorszej sytuacji niż Przemyśl, a wyrwały się z pułapki niemożności. W Starachowicach impuls do rozwoju dał nowy, młody prezydent, w Elblągu katalizatorem zmian okazała się biblioteka miejska, z kolei Ełk rozwija się dzięki samorządowcom nieuwikłanym w lokalne układy i układziki. Oprócz E. Bendyka głos zabrali m.in. Wojciech Bakun, Iga Dżochowska, Marek Rząsa, Artur ,,Asterix” Gerula, Karol Gajdzik ze stowarzyszenia Linia 102.pl, Wojciech Błachowicz, Bartosz Wardęga, Sławomir Solecki i wielu innych.

Oczywiście nie pojawiły się gotowe pomysły na uratowanie miasta, niemniej panowała zgodność co do tego, że należy tworzyć alternatywną do nieudolnych władz samorządowych platformę działania i kumulowania energii społecznej. Po spotkaniu Edwin Bendyk napisał na swoim blogu, iż było to najlepsze spotkanie w jakim brał udział od dłuższego czasu i że Przemyśl ma ostatnią szansę, by swe bogate zasoby społeczne wykorzystać.

AZ

https://portretymiast.blog.polityka.pl/2018/09/15/przemysl-poszukiwanie-przyszlosci/

no images were found