Ponad stu cudzoziemców nielegalnie zatrudniała firma w Przemyślu

3 listopada 2016

Ponad stu cudzoziemców nielegalnie zatrudniała jedna z firm w Przemyślu. Wpadła podczas kontroli Straży Granicznej.

Pod koniec października funkcjonariusze Straży Granicznej z Medyki zakończyli kontrolę w jednej z firm w Przemyślu, która zatrudniała 141 obywateli Ukrainy. W wyniku przeprowadzonych działań związanych z legalnością zatrudnienia okazało się, że 101- cudzoziemców zostało zatrudnionych niezgodnie z przepisami (nie posiadali zezwoleń lub oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy, pracowali na innych warunkach niż określone w tych dokumentach).

Ukraińcy nielegalnie wykonywali prace elektromonterskie na terenie miasta Krakowa, Dąbrowy Górniczej i Płocka. Kilkudziesięciu z nich firma zatrudniła też w Przemyślu, a następnie delegowała poza granice Polski, na Słowację i do Czech.

Aktualnie, cudzoziemców, czeka decyzja zobowiązująca do powrotu na Ukrainę, z zakazem ponownego przyjazdu do Polski przez najbliższy rok, a wobec przemyskiej firmy zostanie skierowany wniosek do Sądu o ukaranie. Za niedopełnienie formalności związanych z zatrudnieniem cudzoziemców, pracodawca może zapłacić karę nie niższą niż 3 tys. zł.