Pogrzeb rosyjskich żołnierzy poległych w walkach o Twierdzę Przemyśl [Zdjęcia]

26 listopada 2015

W niedzielę w niedalekich od Przemyśla Chałupkach Bełwińskich odbył się nietypowy pogrzeb. Na cmentarzu wojennym dla żołnierzy poległych w trakcie I Wojny Światowej, po ponad stu latach uroczyście pochowano szczątki pięciu rosyjskich żołnierzy.

Poległych Rosjan ekshumowali niedawno członkowie Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.”.  Żołnierzy oblegających w latach 1914-1915 Twierdzę Przemyśl i w trakcie tego oblężenia poległych odnaleziono niedaleko od miejsca, gdzie odbył się niedzielny pogrzeb.

Uroczystość, pomimo niezbyt przyjaznej pogody i sporej odległości jaką należało przebyć pieszo w błocie, miała bardzo podniosły charakter. Gospodarzami uroczystości byli Wójt Gminy Przemyśl Andrzej Huk i prezes Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Mirosław Majkowski. W nabożeństwie pogrzebowym uczestniczył prawosławny ordynat WP ksiądz Jerzy Mokrauz. Gościem Honorowym był Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Krakowie Aleksander Minin.

Pogrzeb odbył się w asyście grup rekonstrukcyjnych z Przemyśla, Lublina, Gorlic i Sandomierza, a także rekonstruktorów przybyłych z Rosji.

Symbolicznym momentem uroczystości było przekazanie Rosjanom aluminiowego kociołka z wydrapanym nazwiskiem Kalesnikow, który został znaleziony przy jednym z żołnierzy. Jest to jedyny ślad, który pozwolił na częściową identyfikację przynajmniej jednego z poległych Rosjan.

W okolicach Przemyśla jest wiele miejsc, w których spoczywają wciąż niepogrzebani należycie żołnierze.  Prezes PSRH Mirosław Majkowski zapowiedział już kolejne ekshumacje oraz pogrzeby.

Piotr Gdula

no images were found