Podróżnik i fotograf Marcin Kydryński odwiedzi Przemyśl. Zapraszamy na spotkanie w bibliotece miejskiej

Przemyska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z Marcinem Kydryńskim, radiowcem, podróżnikiem, fotografem, organizatorem koncertów i festiwali oraz reporterem, autorem książki „Biel. Notatki z Afryki”.

Marcin Kydryński od 1989 roku pracuje w radiowej Trójce, a jego audycja Siesta została jedną z najpopularniejszych w historii stacji. Od 1992 roku podróżuje po Afryce. Publikował m.in. w „National Geographic”, obecnie jego reportaże ukazują się głównie w „Vivie” i w „Kontynentach”. Od 2010 roku prowadzi ekspedycje fotograficzne i warsztaty, głównie w krajach afrykańskich, m.in. dwukrotnie w Namibii, w RPA, Mozambiku, Swazilandzie, Rwandzie, Ugandzie i Tanzanii.
Dla swojej żony, Anny Marii Jopek napisał kilkadziesiąt piosenek i wspólnie z nią wyprodukował kilkanaście płyt, z których większość uzyskała miano Złotej lub Platynowej. Wśród nich znalazł się także słynny album „Upojenie”.

Od 2011 roku M.Kydryński prowadzi w Gdańsku Siesta Festival, a także serie koncertów w całej Polsce, które nawiązują do jego trójkowych audycji. Coroczne płyty „Siesta” stają się regularnie bestsellerami, lądując na pierwszych miejscach Olisu.
Autor książek: „Upadek jest Formą Lotu: Metro Na Broadwayu” (1993), „Chwila Przed Zmierzchem” (1996) i uhonorowanej nagrodą im. Arkadego Fiedlera „Pod Słońce” (1999). W 2013 roku National Geographic opublikował książkę-album Marcina Kydryńskiego: „Lizbona. Muzyka Moich Ulic”. Marcin został uhonorowany medalem „Ordem de Merito” przez prezydenta Portugalii, za promocję muzyki tego kraju.
W 2016 roku nakładem wydawnictwa Edipresse ukazała się książka Marcina Kydryńskiego: „Biel. Notatki z Afryki”. Jest to blisko 700 stronicowy tom podsumowujący doświadczenia autora po 25 latach na kontynencie. 21 rozdziałów, 150 fotografii, w tym wiele do tej pory nie publikowanych – „To właściwie życie całe” – mówi autor.

Spotkanie z Marcinek Kydryńskim odbędzie się w dniu 19 stycznia, o godz.18, w Czytelni Głównej Przemyskiej Biblioteki Publicznej.

fot. Wikimedia Commons